YAZMAK ARTIK FARZ OLDU-1-
Reklam
Reklam
Mehmet TALAY

Mehmet TALAY

YAZMAK ARTIK FARZ OLDU-1-

16 Ekim 2020 - 10:16

Bu konuda yazmama kararım vardı ancak yaşanan son gelişmeler karşısında artık yazmak gerektiğini düşünüyorum.
Antalya tarihinde bir ilki yaşıyor.
20 yıl Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığını da kazanan Muhittin Böcek, pandemiden beklenmedik şekilde hastalanınca uzunca bir süredir Başkanlık koltuğu vekaleten yürütüldü.
Bu süreçte hemen her partiden insanın beklentisi Böcek’in bir an önce sağlığına kavuşup görevine devam etmesi yönündeydi.
Ancak görünen o ki, bunu başarması oldukça zor görünüyor.
Hayatını devam ettirebilse bile görevini sürdüremeyeceği tıp otoriteleri tarafından dile getiriliyor.
 
Yeni Başkan seçimi…
Böcek’in hastalığının ağırlaştığı ilk günlerde kulisler birden hızlanmış, Büyükşehir için yeni başkan seçileceği konuşulur olmuştu.
Kent henüz duygusal anlamda buna hazır olmadığından bu türden kulisler ve bunun medyaya yansımasının sonucu kamuoyunda tepki sert olmuştu.
Ancak gelinen noktada kamuoyu da Büyükşehir için “yeni başkanın” kim olacağı konusunda merak edilmeye ve konuşulmaya başlandı.
 
Merak edilen konu
İç İşleri Bakanlığı yeni başkanın Meclis tarafından seçileceğini açıkladığı anda bu kulisler artık açık şekilde yürütülecektir.
Merak edilen asıl konu AK Partinin (muhtemelen) “Hakan Tütüncü’yü” aday olarak açıklayıp açıklamayacağıdır.
Tanıdığım AK Partili bazı kanaat önderleri ile bunu görüştüm.
(İsimlerini yazmayacağım üzerine söz verdim)
Bir kısmı, her parti kadar AK Partinin de Mecliste bir aday çıkarma hakkı olduğunu ve 3 dönemdir tecrübe kazanan Hakan Tütüncü’nün aday gösterilmesi gerektiğini belirtti.
Bir kısmı ise, her ne kadar partilerinin aday göstermesi yasal bir hak ise de bunun “siyasi ahlak açısından doğru olmayacağını, seçimde kazanamadıkları başkanlığı Meclis oylarıyla almalarının kamuoyunda AK Partiye tepki oluşturacağını belirttiler.”
 
Meclis uzlaşmayla başkanı seçmeli
AK Partinin aday çıkarmasının siyasi ahlak açısından doğru olmayacağını söyleyen kanaat önderleri, bunu deseler de bir çekinceyi ifade etmeden de geri kalmadılar.
“Onlara göre, Muhittin Böcek nasıl ki sadece Millet İttifakından değil, hemen her partiden oy alarak geniş bir mutabakat sağladıysa benzer bir mutabakatla Büyükşehir Meclisi Türkiye’ye örnek olacak bir olgunlukla CHP içerisinden bir isim üzerinde uzlaşıp 3 yıllığına başkan olarak seçmeli.”
Bu düşünce bana da çok doğru geldi.
Bir sürü şaibelerle dolu, doğru ve yanlışların yalan ile yalan olmayanların birbirine karıştığı, gerginliğin her geçen gün tırmandığı ve sonrasında da bu gerilimin seçimlere kadar kent halkını rahatsız edeceği bir sürecin yaşanmasındansa partilerin üzerinde uzlaşacağı bir CHP’li üyenin oybirliği ile seçilmesi bu kent için büyük kazanç olacaktır.  
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum