SAYGIYI BIRAKMAYIN
Reklam
Reklam
Hülya KILIÇ

Hülya KILIÇ

Şimdi bak!

SAYGIYI BIRAKMAYIN

01 Mart 2019 - 09:58

Bir uyarım var.
Eğer karşınızdakine değer katacak bir şeyler gönderme niyetindeyseniz,  ona önce saygı duyunuz. Eğer saygıyı bekliyorsanız,
ilişkideki kelimeleri ve ses tonunu doğru gönderiniz. Eğer bana saygı duymanızı istiyorum diye düşünüyorsanız karşınızdakine küçük kibarlıklar yapmaktan mutluluk duymalısınız. Hayatınızda kayda değer kıymetler olsun istiyorsanız kendinize saygı duyunuz. Herhangi bir saygısız davranış ya da sözcük tüm iletişimi lekeleyecektir.
*****
Hayatınızdaki kişilere onların varlığı için teşekkür edin. Hoş sohbetler edin. Sizin hayatınızda oldukları için çok memnun olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Zarif olun. Bir konuşma üslubunuza bakın sonra bir de kendinize bakın. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın. Hassasiyeti ve zerafeti bırakmayın. Unutmayın, davranışlarınız ve sözcükleriniz kişilere  sizinle ne tür iletişimde olabilecekleri güvenini verir. Tatlı davranışları ve  tatlı ses tonunu alışkanlık haline getirin.
*****
Mary Ann Kelly;
"Sosyal ilişkilerimizde alışkanlık gereği gösterilen küçük kibarlıklar,  nezaketler, incelikler, kişiye yeteneklerin ve başarıların gösterilmesinden daha fazla çekicilik katıyor" demiştir.
Nezaketin karakteristiğini hayata geçirmek bir süre sonra bütün gönül kapılarını açacaktır. Evet, doğru bunu yapmak kişiye olumlu dönecektir. Takdir edildiğinizi bilmek hakkınız. Nezaketin, vermek olduğunu düşünmek ise bedel ödemek değildir.
Size nasıl davranılmasını bulabileceğiniz en iyi yer dilinizin ucundadır.
Eğer sosyal ilişkileriniz istediğiniz gibi değilse, bununla ilgili bir şeyler yapmak size bağlı. Nezaketiniz, inceliğiniz, küçük kibarlıklarınız  hak ettiğiniz saygınlığa ulaşmanıza yardımcı olacaktır.  Saygıyı bırakmayın. Saygı, mantıktan sonraki en önemli şeydir. Aileden gelen erdemdir. Saygınlık kişinin kendisi ile başlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum