casino siteleri
DOĞUM GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!
Reklam
Naci Uğural

Naci Uğural

DOĞUM GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

24 Aralık 2019 - 07:41

62 yıl önce başlamıştı yolculuk… Taşlı yollardan, patikalardan geçti zaman zaman yolumuz; ama hiç bu kadar engebeli olmamıştı. Yük çok ağır, yolculuk çok zor artık…
Gazeteler giderek küçülüyor. Girdi maliyetleri, altından kalkılabilecek gibi değil. Eskiden SEKA’dan, zaman zaman sıra bekleyerek de olsa aldığımız kağıt, bugün yurt dışından geliyor. Sadece kağıtta değil, boya, kalıp gibi tüm girdilerde dışa bağımlıyız. Türk Lirası değer kaybettikçe, gazete çıkarmanın maliyeti artıyor. Gider artarken, gelir sürekli düşüyor.
Reklamlar azaldı ve azalmaya devam ediyor. Ekonomide yaşanan durgunluk, firmaların reklam bütçelerini kısmasına neden oluyor. Bu durum, gazetelerin hem reklam, hem de satış gelirlerini azaltıyor.
Gazetelerin temel gelir kaynağı ve can suyu olan resmi ilan tarifelerinde, uzun süredir artış yapılmıyor. İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılacağı söylentileri, basın sektöründe, gelirin daha da düşeceği endişesi yaratıyor.
İnternet haberciliğinin yayılması da, yazılı basının arka plana itilmesine neden oluyor; okumanın zaten çok da sevilmediği ülkemizde, gazete satışları giderek düşüyor.
Oysa…
* * * * *
Yerel basın, bir kentin hafızasıdır, arşividir…
Halk ile yerel yöneticiler arasındaki köprüdür. Yerel sorunları yerinde görüp haberleştirerek, yöneticilerin önüne koyar. Yöneticilerin faaliyetlerini izleyerek, halk adına denetim görevi yapar.
Yerel kamuoyunun oluşumunu sağlayan da yerel basındır.
Yerel basın sayesinde, kentin ulusal gündeme taşınması mümkün olmaktadır. Ulusal basının elinin ermediği her köşe, yerel basın sayesinde ülkenin gündemine gelmektedir.
Seçim dönemlerinde, yerelde ya da merkezde görev alacak yöneticilerin seçiminde, yerel basının, çok büyük rolü vardır. Seçmenler, adayları, yerel basın sayesinde daha yakından tanımakta; böylece daha doğru karar verebilmektedirler. Bu yönüyle yerel basın, demokratikleşmeye katkı yapmaktadır.
Tüm bu nedenlerle, yerel basın yaşamalı, yaşatılmalıdır.
* * * * *
Zor da olsa yolculuk sürüyor… Gençler sırtlandılar yükü, hiç sızlanmadan taşıyorlar. Yük taşıyan sırtlarına, zorlu yollarda yürüyen ayaklarına sağlık… Onlar sayesinde yolculuk sürüyor. Ve sürmeye devam edecek.
İyi ki doğmuşsun Hürses!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum