ANTALYA, KEMER, MÜJDE…!
Ayla ÇEKİÇ

Ayla ÇEKİÇ

  • Instagram

ANTALYA, KEMER, MÜJDE…!

29 Mayıs 2018 - 09:24

Kındılçeşme’ye kavuşuyoruz…

Aranızda 2004 yılından önce Kındılçeşme’de denize girmeyen, mangal yakmayanız var mı? Varsa 2004 sonrası Antalya’ya göç ettiniz demektir. Zira 2004 öncesi bu kentte yaşayıp, o muhteşem doğada denize girmeyenin olduğuna inanmam.

Kemer'deki Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan 1'inci derece doğal sit alanı, milli park ve orman alanı Kındılçeşme kamp alanı ve günübirlik kullanım alanı; giriş ücreti tahsili, büfe, fırın, plaj faaliyetleri ve saha temizliği işletmeciliği karşılığında 24 Şubat 2004 tarihinde yapılan ihale edilmişti.

Sonrasında plan değişikliği ile  'çadırlı kamp alanı' statüsü 'kamp alanı' olarak değiştirilmiş ve ihaleyi alan firma tarafından etrafı yüksek duvarlarla çevrilmesi sonucu on yılı aşkın süredir  halkın kullanımına kapatılmıştı.

Kındılçeşme kamp alanını, özel şirkete verilmesi ve otele dönüştürülmesine tepki gösteren ve defalarca  protesto gösterisi yapan sivil toplum kuruluşları ve çevrecilerin açtığı davalar sonucunda Danıştay imar planlarını, yerel mahkeme de firmanın inşaat ruhsatlarını iptal etti. İşletme süresi 31 Aralık 2016 tarihinde sona eren firmanın Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü tarafından kaçak inşaat faaliyetlerine devam ettiği gerekçesiyle ana işletmecilik sözleşmesi ve ek işletmecilik sözleşmesinin feshi kamuoyuna yansımıştı.

05 Mayıs 2018 tarihinde Kındılçeşme kamp alanı ve günübirlik kullanım alanında tahliye ve taşınmazın idareye teslimi kararı sonrası, tahliye çalışmalarına başlandı haberleri basına yansıdı.

En az sivil toplum kuruluşları ve çevreciler kadar mücadele veren isimlerden ‘Kemer’de ranta izin vermeyeceğini söyleyen’ AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç  “Kındılçeşme mutlaka halka açılacak, Kındılçeşme’nin ranta kurban edilmemesi için elinden gelen her şeyi yapacağım,oraya bungolov evleri yaptırmayacağım’ demişti.

Babasının ormancı olduğunu hatırlatan Enç, “Bana bu noktadaki rant kapma girişimi inanılmaz ürkütücü geliyor ve karşısında duruyorum. O ormanların, alanların ne kadar zor yetiştirildiğini biliyorum. Kim olursa olsun ben görev yaptığım sürece Kındılçeşme’nin o şekil bir ranta kurban gitmesini engelleyeceğim” sözleri ile Kındılçeşme’nin takibin de olduğunu defalarca dile getirmişti.

Umarım kısa sürede tahliye tamamlanır ve Antalya halkı özlediği sahile kavuşur.

Kındılçeşme’nin halka açılması konusunda ki, takibine bizzat şahit olduğum Antalya millet vekili sayın Gökcen Özdoğan Enç’in tahliye sonrası, sezonda Antalya halkının alanı kullanmasının da takipçisi olacağını biliyorum. Doğaya olan hassasiyeti ve kentin vekili olarak 14 yıl aradan sonra Kındılçeşme’ye kavuşmamız adına gösterdiği tüm gayretler  için sonsuz teşekkürler…

YORUMLAR

  • 0 Yorum