Portakalla Sağlıklı Kal
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

Portakalla Sağlıklı Kal

24 Mayıs 2021 - 08:28

Portakal (Citrus sinensis), Citrus cinsi bir ağaç olan Citrus sinensis`i ve onun meyvesidir.
Türk topraklarına ilk kez Portekiz'den geldiği için Portekiz meyvesi anlamında Portakal (Portugal) meyvesi denmiş, zaman içinde de sadeleşerek portakala dönüşmüştür. Portakal'ın pomelo ile mandalina'nın doğal melezi olduğu sanılmaktadır.
Portakalın temelde 2 farklı çeşidi bulunur. Bunlardan birisi acı portakal diğeri ise tatlı portakal olarak adlandırılır. Acı portakal daha çok kimya ve ecza fabrikaları için üretilir ve ilaç içeriklerinde yer alır. Tatlı portakal ise taze olarak ya da suyu sıkılarak tüketilir. Tatlı portakalların orta kısımları sarı ya da kırmızı renkte olabilir. Tatlı portakallar kendi içlerinde Yafa, Belledonya, Valensiya, Washington, Kan Portakalı, Tarakko gibi türlere ayrılır. Türkiye’de en çok tüketilen portakal türünün başında Washington portakal gelir. En kaliteli Washington cinsi portakal ise Antalya’nın Finike ilçesinde yetiştirilir.
Portakal besin değeri yüksek bir meyvedir. 100 gramlık bir portakalda 47 kalori bulunuyor. 11.8 gram karbonhidrat, 2.4 gram lif, 0.9 gram protein içerirken; 0.1 gram yağ, 225.0 iu A vitamini, 53.2 mg C vitamini de kazandırıyor. Ayrıca 181 mg potasyuma ve 40 mg kalsiyuma sahip. 1 adet küçük boy portakal gün içinde tüketilmesi gereken 1 meyveye eşittir. Portakal şeker oranı ise 100 gram için 9 gramdır. 1 dilim portakal tüketildiğinde 14 kalori, küçük boy ise 47 kaloridir. Büyük boy portakal 141 kalori alınabilir.
Günlük yemek için alınacaksa en olgun olan alınmalıdır. Çürümüş, porsumuş ve beklemiş portakallar alınmamalıdır. Portakalın göründüğünden ağır olmasına dikkat edilmeli, avuca alıp tartılmalıdır. Ağır olması sulu olduğuna işaret eder.
Portakalın yararlarına gelince;

  • Portakal bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir kış meyvesi olan portakal, soğuk havalarda özellikle grip tedavisinde kullanılır.
  • Sadece C vitamini değil, B vitamini, magnezyum, kalsiyum, lifler ve doğal şeker açısından da zengin bir içeriğe sahiptir
  • Zengin içeriği ile kalp sağlığını destekler.
  • Portakal bol miktarda demir, çinko, bakır ve vitamin içeriği ile depresyona iyi gelir.
  • İçeriğindeki magnezyum ile bağırsakların ve kasların daha iyi çalışmasını sağlar.
  • C vitamini kaynağı olan portakal, cilt sağlığına da fayda sağlar.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum