Elma demek sağlık ve güzellik demek...
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

Elma demek sağlık ve güzellik demek...

01 Kasım 2021 - 11:30

Eski Türkçede "alma" diye bilinen adının, meyvenin rengi olan "al" (kırmızı)'dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu'da, Güney Kafkaslar, Rusya'nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan'ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tür, bütün dünyaya Orta Asya'dan yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir.
USDA'ya göre elmalar pek çok temel besin, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Yağ, sodyum ve kolesterol içermezler. Antioksidanlar, potasyum, yüksek diyet lifi, C vitamini ve birkaç vitamin B (niasin, B6 vitamini), elmanın sağlığa faydalı besinler listesinde yer alırlar. Elmadaki diğer önemli besin maddeleri arasında kalsiyum, K vitamini, demir, bakır, fosfor ve magnezyum bulunur. Bunlar ayrıca, fitosutrientler ve kuersetin, epikateşin, phloridzin ve diğer polifenolik bileşikler gibi flavonoidler ile doludur.
Elma her mevsim bulunan, dayanıklı, ekonomik, lezzetli ve yaygın bir şekilde tüketilen bir meyvedir. Elmalar sizin tok hissetmenize yardımcı olan, enerji açısından ve su açısından zengin meyvelerdir. Haklı olarak “beslenmenin güç kaynağı” olarak adlandırılırlar.
 
Sağlığa Faydaları ...

 1. Mide sağlığı için idealdir: Özellikle yeşil elma mide dostudur ve bağırsaklardaki kötü bakterileri yok eder.
 2. Eklem ağrılarına iyi gelir: Düzenli olarak elma tüketen kişilerin eklem ve romatizma ağrıları yarı yarıya azalır.
 3. Uyku açar: Sabahları yataktan kalkmakta güçlük çeken kişiler güne birkaç dilim elma yiyerek başlayabilir.
 4. Enerji verir: Protein deposu olan kırmızı ve yeşil elma aç karnına yenirse zindelik verir.
 5. Saç bakımında kullanılabilir: Yıpranmış saç diplerine canlılık veren elma, saçların çok daha gür çıkmasını sağlar.
 6. Hafızayı güçlendirir: Elma sadece hafızası zayıf olan kişiler tarafından değil odaklanma sorunu yaşayanlar tarafından da düzenli aralıklarla tüketilmelidir.
 7. Dişleri beyazlatır: Yeni yapılan araştırmalarla yeşil elmanın diş sağlığına iyi geldiği ispatlandı. Elma kabukları ile birlikte yenirse diş çekilmesi ve diş eti iltihaplanmasını da önler.
 8. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Potasyum ve C vitamini bakımından zengin olan elma, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kışın portakal ve mandalina ile birlikte tüketilirse gribe yakalanma riskini yarı yarıya azaltır.
 9. Öksürüğü keser: Kış aylarında daha çok görülen inatçı öksürüklerin kesilmesini isteyenler her gün en bir elma yemelidir.
 10. Vücudun yağ oranını azaltır: Elma tatlı ihtiyacını giderir. Bu da vücudun yağ oranını azaltmasını sağlar.
 11. Obeziteyi önler: Günümüzün en yaygın ve tehlikeli hastalıklarından biri olan obeziteyi önlemek için bol bol elma tüketilmelidir.

YORUMLAR

 • 0 Yorum