Böğürtlen ve İnsan Sağlığı
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

Böğürtlen ve İnsan Sağlığı

02 Haziran 2021 - 08:31

Böğürtlen, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rubus cinsini oluşturan familyasındandır. Böğürtlenlerde çiçeklenme genellikle Mayıs ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam etmektedir. Bu nedenle bitki üzerinde değişik olgunlaşma devrelerinde olan meyve salkımları birbirini izler.
“1/2 bardak böğürtlen (125 ml) 4 gram diyet lifi ve günlük C vitamini ihtiyacının \%25’ini sağlar, sadece 33 kaloridir. Böğürtlen koyu mor rengini bir antioksidan olan yüksek oranda antosiyanin içermesine borçludur.
Böğürtlen besleyici besin bileşenleri içeren lezzetli bir meyvedir. İçerdiği vitamin ve mineraller asında A vitamini, B1, B2, B3, B6, Folat, C , E, K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko bulunur.  Ayrıca kolesterol içermez ve aminoasit ve diyet lifi açısından zengindir.
Koyu mavi renkli olan böğürtlen  yüksek antioksidan kapasitesine sahip meyveler arasındadır. Kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar doğanın bize sunduğu büyük bir mucizedir. En yüksek sağlık faydaları için doğal halde tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Böğürtlen tüketimi hastalığa neden olan ağız bakterilerini öldürmede yardımcıdır. İçerdiği gallik asit, rutin ve ellajik asit sayesinde anti viral ve anti bakteriyel özellikler gösterir. Periodontal (dişeti hastalığı) sağlık açısından önemli bir meyve olan böğürtlen antiinflamatuar ve antiviral özellikleri ile patojenleri öldürmeye yardımcıdır. Bir antioksidan olan ellajik asit aynı zamanda cildi ultraviyole ışık hasarına karşı korur. Güneş tarafından zarar görmüş cildi de onarmada etkilidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum