Aralıklı Açlık Diyeti Nedir
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

Aralıklı Açlık Diyeti Nedir

16 Kasım 2021 - 12:01

Aralıklı oruç, aralıklı açlık, intermittent fasting, if diyeti… Son zamanlarda bu sözcükleri sıkça duyar olduk. Aralıklı açlık diyetleri, vücut kompozisyonunu ve  genel  sağlığı  iyileştirmek  için  çeşitli  açlık protokollerini kapsayan geniş bir terimdir. Bu yeni yaklaşımlardan biri olan aralıklı açlık diyetleri; dönüşümlü açlık, zaman kısıtlı beslenme kapsamaktadır. Ancak bu diyet yaklaşımının sağlık çıktıları üzerindeki etkisinin biyolojik süreçleri net olarak tanımlanmamıştır.
                Aralıklı açlık birbirini takip eden yeme ve açlık paternlerinden oluşan beslenme döngüsünü kapsamaktadır. Aralıklı enerji kısıtlaması, ağırlıklı olarak çok düşük enerji sağlayan diyetlere dayanan aralıklı besin alımı dönemleri ile sağlanmaktadır. Çok düşük enerjili diyetler 800 ve daha az kkal/gün olan enerjiyi içermekte ve yetişkin obezite tedavisinde 12 haftadan daha uzun süre kullanılması önerilmemektedir.
                Dönüşümlü açlık, 8-12 hafta sonra vücut ağırlığını %4-8 oranında azaltabilen yenilikçi bir diyet yaklaşımıdır. Besinlerin arzu edildiği zamanda, istenildiği kadar tüketildiği beslenme günleri ile dönüşümlü olarak bireylerin enerji ihtiyaçlarının %25’ini tükettiği açlık günlerini içermektedir.
                Zaman kısıtlı beslenme terimi, besin alımının her gün 8 saat veya daha az bir zaman dilimi ile kısıtlandığı bir beslenme düzenini içermektedir. Bu beslenme düzeni sirkadiyen saatleri etkileyerek metabolik işlevleri düzenlemektedir.
Bu diyetlerde nasıl sorunlar ile karşılaşabilirsiniz;

  • Yorgunluk: İlk gün, öğleden sonra başlar ve 3-5 gün devam eder. Organlarınız arınma sürecinde çok fazla enerji tükettiğinden yorgunluk hissedersiniz.
  • Baş Ağrısı: Kafein bağımlılığından kaynaklanan baş ağrısı sık görülen bir semptom. Bolca su içmek, terlemek (duş, sauna veya buhar odasında), nane yağıyla kafa masajı, kolema ve pozitif düşünceler ağrınızı bastırabilir.
  • Mide Bulantısı: Midemiz; kalın bağırsak, böbrekler, deri, akciğerler ve sinüslerle birlikte iyileşmeye başladığı zaman mide bulanması görülebilir. Toksinler asidiktir ve midemiz yüksek asidik maddeleri tutabilir, bu yüzden bunları tek seferde çıkarabilir.
  • Baş Dönmesi: Özellikle sabahları yaşanan normal bir semptom. Yataktan yavaşça kalkın, ani hareketlerden ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçının. Biraz dinlenin.
  • Kötü Nefes ve Ter Kokusu: Bu semptomlar toksinlerin vücudunuzdan atıldığının işaretidir.
  • Gaz ve Şişkinlik: Sürecin ortasından itibaren bazı günler, karın ve bağırsak bölgenizde gaz ve şişkinlik hissedebilirsiniz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum