Bugun...
Reklam
Reklam
TURİZMDE ENFLASYON TEHLİKESİ


Ayla ÇEKİÇ
ayla@abmedya.com , twitter.com/aylalaram
 
 
facebook-paylas
Tarih: 07-12-2017 09:59

Antalya turizmi, 2014 yılından bu yana zor zamanlar yaşıyor. Turizmin Ruslara endeksli olarak yürütülmesi, yaşanan krizin büyük ölçüde turizmde hissedilmesine neden olmuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmeye başlamasıyla birlikte, turizmde de toparlanma bu yıl başından beri sürüyor. Hem Rusya'dan hem de bazı Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış, turizmcinin yüzünü güldürdü ancak, bu kez de enflasyon rakamları yeni bir krizin sinyallerini verdi.

TÜİK, geçtiğimiz günlerde Kasım ayı enflasyonunu yüzde 12,98 olarak açıkladı. Hemen ardından Turizmdatabank da Otel Maliyetleri Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı. Raporda, otellerdeki maliyet artışının enflasyon oranında olması dikkat çekti.

Rapordaki verilere kısaca göz atacak olursak, otellerde maliyeti artan unsurlar arasında ilk sıralarda; yiyecek, içecek ve temizlik grubu bulunuyor. Yani bir otel için olmazsa olmaz üç unsur... Yiyecek maliyetlerinde yüzde 12,95, içecek maliyetlerinde yüzde 12,94 ve temizlik maliyetlerinde yüzde 12,972lik bir artış söz konusu. Bununla birlikte meyve ve sebze maliyetlerindeki yüzde 25'lik artış da turizmde önümüzdeki sezonun çetin geçeceğine işaret ediyor.

Otellerin olmazsa olmaz 3 unsuru olan yiyecek, içecek ve temizlik maliyetlerindeki artış, şüphesiz tatilcinin cebine de yansıyacak. Maliyeti artan oteller, fiyatlarını arttıracak, bu durumda da tatilci başka destinasyonlara yönelmeyi tercih edecektir.

Sadece otel bazında değil, diğer sektörler açısından bakıldığında da enflasyon rakamlarının bu denli yüksek olması, vatandaşın cebine olumsuz yansıyor. Hükümetimizin bu konuda atacağı adımlar, enflasyon rakamlarının düşmesi açısından büyük önem taşıyor. İlerleyen günlerde atılacak adımları hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI