HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI ve SAĞLIK ETKİLEŞİMİ
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI ve SAĞLIK ETKİLEŞİMİ

07 Ağustos 2021 - 08:14

Hindistan cevizi (Cocos nucifera), palmiyegiller  familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türüdür. Tropikal iklime sahip, bol güneşli, nem nispeti yüksek (% 70-80) bölgelerde ve kumlu topraklarda yaygın olarak yetiştirilen Hindistan cevizi ağacı, tuzlu topraklarda da yetişebilen nadir ağaçlardandır.
Yağı, meyvesi, sütü, suyu, unu, şekeri, tozu… Hindistan cevizi bütün formlarıyla adından çok sık bahsedilen bir besindir. 
Hindistan cevizi kırılmadığı sürece uzun süre dayanıklıdır. Kırılmamış Hindistan cevizini 4-5 ay süreyle bozulmadan saklayabilirsiniz. Rende olarak kullanacağınız ürünü ise buzdolabı poşeti veya saklama kabı yardımıyla buzdolabında bir haftaya yakın tutabilirsiniz. Derin dondurucuda ise 6 ay kadar bozulmadan durabilir. Suyunu tüketmek isterseniz eğer mutlaka kırıldığı gibi içmeniz gerekmektedir. Hindistan cevizi dayanıklı bir ürün olsa da suyunu saklamak sağlıklı değildir.
 
Peki yağı…
Hindistan cevizi yağı günümüzde sıkça kullanılan bir üründür. Hindistan cevizinden elde edilen bu ürünün birçok faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı saklama koşullarına göre katı veya daha yumuşak bir halde bulunabilir. Hindistan cevizi yağı hafif tatlı tadı, hoş kokusu, bozulmaya karşı yüksek direnci, kolay sindirilebilirliği ve emilebilirliği açısından özgündür. Dünyada hindistan cevizi yağı üretimi toplam yağ üretiminin %3’ünü oluşturmaktadır. Filipinler ve Endonezya hindistan cevizi yağı üretiminin %66’sını sağlamaktadır. Yüksek düzeylerde düşük molekül ağırlıklı doymuş yağ asitlerinden içermektedir. Hindistan cevizi yağının erime noktası 23-260C arasında değişmektedir. Ayrıca, hindistan cevizi yağı çok az düzeyde doymamış yağ asit düzeyine sahip olduğundan dolayı oksidasyona karşı kararlıdır. Hindistan cevizi yağı, iyi miktarda E vitamini içerir ancak lif içermemektedir.
 
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı için belirtilen besin profili şöyledir:

  • Kalori: 121 kalori
  • Protein: 0 gram
  • Yağ: 13.5 gram
  • Doymuş yağ: 11.5 gram
  • Kolesterol: 0 mg
 
Hindistan cevizi yağı sağlığa en faydalı bitkisel yağlardan biridir. Genelde cilt ve saç bakımında tanınan ürünlerden biri olsa da bilinmesi gereken önemli faydaları vardır. Hindistan cevizi yağı karaciğer tarafından işlenir ve hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Böylece metabolizma hızlanacağı için kilo vermeye yardımcı olacaktır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı birebirdir. İdrar yolu enfeksiyonu, apse gibi sağlık sorunlarına sebep olan bakterileri öldürür.  Ülser, kolit, huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıklara iyi gelir. Hindistan cevizi yağı ciltte leke oluşumunu engeller ve yorgun görünüme engel olur. Cilt sıkılaştırma, göz altı şişkinliklerini azaltma, sivilce oluşumunu engelleme, yağlı ciltlerin dengelenmesi için kullanılabilir. Cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinen Hindistan cevizi yağı, egzamayı hafifletir.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum