ÇOCUKLARIMIZA ' AKILLI ATIŞTIRMALIKLAR'
Reklam
Reklam
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

ÇOCUKLARIMIZA ' AKILLI ATIŞTIRMALIKLAR'

18 Ocak 2021 - 08:10

Her çocuk, oyun oynarken, televizyon seyrederken, akşam üzeri okul dönüşü atıştırmak ister. Okul başarısı, sağlıklı büyüme ve gelişimin devamı, çocuğun huzurlu, mutlu olması veçeşitli kronik hastalıklardan korunması için çocukların sağlıklı beslenmesine özen göstermek gerekiyor.
Çocuklarımız için en önemli öğün kahvaltıdır. Her sabah düzenli olarak yapılan kahvaltı, yapılan bilimsel araştırmalarda çocukların öğrenmeleri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Düzenli yapılan sabah kahvaltıları çocukların okul başarısını ve performansını artırmaktadır. Sabah kahvaltısı çocukların dikkatlerini daha iyi toplamalarına , daha çok derslerine konsantre olmalarına ve daha çok başarılı olmalarını sağlamaktadır. Çocuklar kendilerini daha enerjik ve daha güçlü hissederler. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmiş bir çocuk öğrenmeye hazırdır demektir. Sağlıklı çocuklar,kendilerine güven konusunda yeterlidir demektir.
Çocuklarınıza örnek olun. Unutmayın ki çocuklar söyleneni yapmak yerine gördüğünü örnek alıp yapmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden çocuklarınıza davranış ve beslenme alışkanlıklarınızla iyi bir model olarak onlara bırakacağınız önemli bir mirası unutmamalısınız. Unutmayın ki sabah kahvaltı yapmayan anne ve babayı çocuğu örnek almaktadır.
Çocuklar için sağlıklı büyüme ve gelişme döneminde hayvansal protein kaynakları olan et, tavuk ve balığın beslenmelerinde önemli bir yere sahiptir. Her gün etli yemek yapma imkanınız yoksa et erine geçen yumurta veya kuru baklagilleri mutlaka öğünlerininde çocuklarınıza yer verin.Yumurta anne sütünden sonra gelen en değerli protein kaynağıdır. Sebzeleri ve meyveleri mevsimine uygun taze olarak tüketmelerine özen gösteriniz. Tatlı için evde kendi tariflerinizi kullanın, şeker yerine pekmez veya bal tercih ediniz.
Ayrıca çocuklara su içme alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırmak çok önemlidir. Okula giderken mutlaka yanlarına su şişesi koyulmalı ve gün içerisinde tüketmeleri konusunda hatırlatma yapılmalıdır.
Süt, peynir ve yoğurt protein, kalsiyum ve D vitamini içeriklerinden dolayı çocukların güçlü kemiklere, dişlere ve kaslara sahip olmalarını sağlar.Et, tavuk, balık, yumurta, fasulye, fındık ve tahıl ürünleri içerdikleri protein, demir, B vitaminleri ile çocuklarınızın güçlü kas yapısına sahip olmalarını sağlar.Ekmek ve tahıl grubu B vitamini, demir, mineral ve posa içerikleri ile çocukların aktiviteleri için gerekli enerjiyi sağlar. Meyveler, çocukların göz ve diş eti sağlığı için gereken A (beta karoten) ve C vitaminini, potasyum ve diğer mineraller ve vitaminleri içerir.
Çocuklarınız için sağlıklı kahvaltı alternatifleri;

 • Haşlanmış yumurta, beyaz peynir, tam tahıllı ekmek, mevsim sebzeleri ve meyveleri.
 • Süt ile hazırlanmış kahvaltılık gevrek.
 • Sebzeli omlet ve yanında tüketeceği tam tahıllı ekmek.
 • Yeşillikler ile birlikte peynirden hazırlanan tost ya da sandviç.
Çocuklar için sağlıklı ara öğün örnekleri
 • Ara öğün zamanlarında, çocuğunuza gazlı içecekler yerine su, süt, taze sıkılmış meyve sularını verin.
 • Taze bir meyveyi, yoğurt ile karıştırıp, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler ile bir kapta dondurun.
 • Kurutulmuş meyveler ile fındık, fıstık, ceviz ve badem ile sağlıklı bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.
 • Ufak bir kasede tam tahıllı sade kahvaltılık gevrekler ile sütü karıştırın.
 • Yoğurdu kuru meyveler ile karıştırıp meyveli yoğurt haline getirin.
 • Tam tahıl unundan krep yapıp, içine muz, kivi ve şeftali dilimleri ekleyin.
 • Taze mevsim meyvelerini minik küpler halinde kesip meyve salatası yapın.
 • Beyaz peynir ve domatesten oluşan kanepeler hazırlayın.
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum