Çilek Mevsimi
Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Uzm. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

Çilek Mevsimi

07 Haziran 2021 - 07:25

Çilek (Fragaria), gülgiller (Rosaceae) familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Tohumları meyvenin üzerinde  bulunan birkaç meyveden biridir. Bu yönüyle, çilek bir istisnadır, çünkü çoğu meyvenin tohumları meyvenin içinde bulunur.
Çilekler kalorileri düşük, lif bakımından zengin,  vitamin C, folik asit, potasyum ve antosiyaninler ve quercetin gibi antioksidanlardan zengindir. Çileklerdeki lif ve potasyum kalp sağlığını destekler. Yüksek potasyum alımı daha az inme riski ile ilişkili bulunmuştur. Folik asit fetal gelişim için gereklidir ve yeni hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda lif kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ve potasyum açısından zengin bir diyet, yüksek tansiyon ve iskemik kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak içeriğinde fazlaca oksalat barındırdığı için aşırı tüketildiğinde böbrek taşlarına neden olabiliyor. Ayrıca iyi yıkanmadığında böbreklerde kum oluşmasına da yol açabilir.
 Bir fincan çilekte sadece 49 kalori, 3 g lif ve 12 g karbonhidrat bulunur.
Tatlı kokan ve zengin, canlı, kırmızı bir renk olan çilekler seçilmelidir. Paketleri ters çevirin ve kalıp için inceleyiniz. Çilek buzdolabında iki ile üç gün beklemelidir. Onları yıkanmamış olarak saklayınız ve hasarlı meyveleri kaldırınız. Nemi emmek ve plastik filmle kaplamak için bunları çıkartabilir ve kâğıt havlularla kaplı bir tabağa koyabilirsiniz. Tüketmeden önce durulayınız.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum