Bugun...
Reklam
Reklam
SGK PEK ÜST SINIRI


Mikail ATAÇ
mikail@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 02-12-2017 11:06

PEK (Prime Esas Kazanç) tutarını bir veya birden çok iş yerinde çalışan ve her bir işveren tarafından bildirilen kazançların toplamı PEK tavanını aşan işçi ister her ay, isterse belirli aralıklarla Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verip tavanı aşan kısmın işçi primlerini SGK’ dan isteyebilir.

Sigortalılar, SGK’ dan emekli olacağı zaman ve diğer tüm sigorta yardımları için ücretin taban ve tavan değerleri arasındaki miktarlar dikkate alınarak hesaplanır. Tavanı aşan primler üzerinden yaşlılık aylığı bağlanmaz, dolayısıyla tavanı aşan tutarlar yaşlılık aylığında dikkate alınmamaktadır.2017 yılı taban 1.777,50 TL, tavan ise 13.331,40 TL’dir.

Bu tavanı aşan kazançlara ilişkin sigortalı hissesi prim tutarlarının iadesi için sigortalılar tarafından yapılacak başvurular üzerine ilgili SGK Müdürlüğü tarafından “iptal prim tahakkuk belgesi” düzenlenmesi gerekmektedir.

Tavanı aşan kazançlar dolayısıyla, iade talebinde bulunmuş sigortalılara; tavan aşan prime esas kazanç tutarına isabet eden %14 oranındaki sigorta priminin iadesi yapılmaktadır.

5510 sayılı Kanuna göre; sigortalıların bu Kanunun 53 üncü maddesine göre belirlenen aynı sigortalılık haline tâbi olacak şekilde birden fazla işte çalışması nedeniyle SGK’ ya ödenen primler toplamının, bu sigortalılık hali için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı üzerinden hesaplanacak miktarı aşması halinde, aşan kısmın tamamının sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödeneceği, geri verilen primler için ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz ödenmeyeceğinden bahsedilmiştir.

Tahakkuk eden primler ödenmişse ve sigortalı tavanı aşan kazançların iadesi için talepte bulunmuşsa, sigortalının işyerinden bildirilen prime esas kazanç tutarının üst sınırı aşan kısma isabet eden sigorta primi hissesi, sigortalıya iade edilecektir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI