SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLERE YENİ İMKÂN
Reklam
Reklam
Mikail ATAÇ

Mikail ATAÇ

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLERE YENİ İMKÂN

14 Nisan 2018 - 10:11

Yeminli mali müşavirlerin düzenlediği KDV iadesi tespit raporunu artık serbest muhasebeci mali müşavirlerde düzenleyebilecek. Sayısı 60 bin civarında olan serbest muhasebeci mali müşavirler bu konuda Bakanlık tarafından 81 ilde ücretsiz eğitime tabi tutulacak. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bazı düzenlemeler yapıldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada; Yeminli mali müşavirlerin yanı sıra 60 bin serbest muhasebeci mali müşavire de KDV iadesi tespit raporu düzenleme imkânı sağladıklarını, artık bu kesimin de KDV iadesi konusunda mükelleflere yardımcı olabileceğini anlattı. Ağbal, Bakanlık olarak müşavirlere bu kapsamda 81 ilde ücretsiz eğitim verileceğini, bu eğitim sonucunda serbest muhasebeci mali müşavirlere sertifika verileceğini belirtti. Bu belgeyle KDV raporu düzenlenecek. 60 binin üzerindeki meslek mensubumuza yeni bir iş imkânı çıkmış oldu.

KDV iadesi konusunda ise Ağbal, incelemelerin 6 ayı, 1 yılı hatta 2 yılı bulabildiğini, bu sebeple süreyi kısaltmak için kanunla inceleme süresini 3 aya düşürdüklerini dile getirdi.

Mükelleflerin KDV iadesini daha hızlı alabilmesi için Vergi Denetim Kurulu bünyesinde özel grup başkanlıkları kurulacak. İnceleme elemanlarına yönelik kapsamlı eğitim çalışmaları yapılacak. Bu düzenlemeler sayesinde işletmeler, sanayiciler KDV iadelerini daha çabuk alabilecek.