Michelangelo'nun şaheseri
Reklam
Reklam
Mikail ATAÇ

Mikail ATAÇ

Michelangelo'nun şaheseri

20 Temmuz 2019 - 15:40

İtalya'nın Floransa şehrinde bulunan ve Michelangelo'nun dünya tarihine bir armağanı olan Davut heykeli hakkında bilinmesi gerekenler.
Ünlü heykeltıraş Michelangelo'nun 1504 yılında, 4 yıllık çalışma sonucu Floransa Akademisi'nde tamamladığı heykel Davut heykeli. Michelangelo'nun bu şaheserinin kusursuzlukla özdeşleştirilmesinin asıl sebebi aslen heykelde binbir kusur olmasından kaynaklanıyor desek yanlış konuşmuş olmayız.
En heykel, başta alçı maket olmadan yapmıştı. Yani bir örnek kullanmadan, bildiğin mermer bloktan bir insan bedeni çıkarmıştır.
Davut'un yontulduğu mermer blok orta kalitede, lekeli ve öncesinde başka heykeltıraşların yontacağım diye mundar edip ortada bıraktığı bir blok. Michelangelo'nun ustalığını konuşturduğu kısım da burası. Michelangelo artistlik yapıp bu belalı bloğu yontma görevini üstüne alıyor. Ve sonunda malzemeden gelen binbir kusura rağmen kusursuz bir eser çıkarıyor ortaya.
Heykelde ilk bakışta heykel sanatından hiç anlamayan birinin bile gözünden kaçmayacak oran hataları var. En belirgin örneği de eller ve baş kısmı. Ama aslında bu orantısızlık, heykelin başta Floransa Katedrali'nin dış cephesinde 30 metre yükseğe yerleştirilmek için yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Davut'un ellerini uzak mesafeden de görünür kılmaya çalışmış Michelangelo. bundan sebep, heykele yaklaşıp mümkün olduğunca aşağıdan yukarıya bakmayı tavsiye ediyor uzmanlar. Sonra eldeki mermer bloğun önceden mundar edilmesi yüzünden ön cepheden bakıldığında sola doğru eğik durduğunu görürüz Davut'un. Bu eğiklik, Davut'un ağırlık merkezinin ayak ucunun dışına çıkmasına sebep oluyormuş. Michelangelo bu kusuru Davut'un sağ bacağını bir kütüğe yaslayarak çözmüş.
Heykel ilk yapıldığında büyüklüğü ve çıplaklığıyla insanları hayrete düşürse de sonraları Floransa'nın simgesi haline gelmiş ve çok sevilmiş. Onu Michaelangelo'nun diğer heykellerinden ayıran özelliği ise cephecilik kuralına göre çalışılmış olması. Yapımının üzerinden asırlar geçmesine rağmen senede 1,2 milyon insan tarafından hayranlıkla seyrediliyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum