Bugun...
Reklam
Reklam
ESNAFA KREDİ İLE EMEKLİLİK


Mikail ATAÇ
mikail@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 12-05-2018 10:01

Emeklilik şartlarını taşımasına rağmen SGK’ya borcu olduğu için emekli olamayan Bağ-Kur'luya, düşük faizli kredi uygulaması devam ediyor. Bu uygulama 31 Mayıs 2018 tarihinde son buluyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında 13.02.2018 tarihinde imzalanan protokolle, tüm şartları taşımasına rağmen prim borcu olduğu için emekli olamayan sigortalılar ile borçlanma yaptığında emekli olabilecek sigortalılara emekli olma imkânı tanındı.  

Kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve Bağ-Kur'lular emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamlamış, ancak prim borcu olanlar veya emeklilik için yıl ve yaş şartını tamamlamış ancak eksik primi olup bunu doğum veya askerlik borçlanmasıyla kapatabilecek sigortalılar, dondurulmuş Bağ-Kur sürelerini ihya ettiğinde emekli olabilecek sigortalılar kredi kullanabilecek.  

Sigortalılar başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacak. SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre borç para aylık yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi olarak verilecek. Geri ödemeler emekli maaşından taksitle kesilecek. Kredi verilirken sicil sorgusu yapılmayacak. Emekliliği tamamlayan herkes krediden yararlanacak.

Başvuru için son aya girildi. Krediden faydalanmak için başvurular 1 Mart’tan itibaren başladı. Son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2018. Bu süre uzatılabilir ama vakit varken başvurmakta fayda var.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI