BEN NE DİYORUM SEN NE ANLIYORSUN
Reklam
Reklam
Hülya KILIÇ

Hülya KILIÇ

Şimdi bak!

BEN NE DİYORUM SEN NE ANLIYORSUN

04 Ekim 2019 - 10:09

Şahıslararası iletişim değişerek devam eden bir süreçtir; zaman içinde her şeyin bir değişim halinde olduğu görülür. Biz değişiriz, iletişimde bulunduğumuz kişiler değişir, ortam, mekan ve ülke değişebilir. Bu değişimler bazen belirgin, bazen de farkedilmeden olur. Değişim her zaman gerçekleşen bir şeydir. Bu süreci dairesel düşünelim. Bir kişinin mesajı diğerinin mesajı için uyaran olacaktır. İlk mesajın çıktığı andan itibaren her ulaştığı kişi için bir uyarandır. Bu böylece devam edip gider.
*****
İletişim süreci karşılıklı etkileşimdir. Kişilerarası iletişimde sadece bireyler yoktur; çeşitli unsurlar da etkilidir. İletişimin her bir unsuru hem kişilerin birbirleriyle hem de bütünle yakından bağlantılıdır. İletişim sürecinde insanların ne yapması gerektiğini bilmek gerekir. Kişi karşısındakinin kendisini nasıl anlayacağını bilmek durumundadır. Bunun için belli kurallara dikkat etmelidir. Yani bir soru sorulur ve yanıtlanır. Çünkü bu, iletişimde temel kurallardandır. Bir cümlenin ya da sorunun bir yanıtı olması gerekir. Yanıt vermeme ilgisizlik ya da saygısızlığı gösterir.  Karşıdaki kişi konuşurken de siz aynı anda konuşamazsınız. Çünkü iletişimde anlamak ve anlaşılmak için bu gereklidir. Kendiniz anlamadıkça sağlıklı iletişim kuramayıp iletişimde yetkin olamazsınız.
*****
İletişim süreci kurallarla yönetilir.
İletişim yaşanılan toplumun kültürü tarafından belirlenmiştir. Siz neyi anlatıyorsanız; karşıdakinin nasıl anlaması sizin sağlıklı iletişiminizle ilgilidir.
İletişiminiz sürekli, tatlı, keyifli ve sağlıklı olsun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum