KALBİNİN RENGİNİ ÖĞREN
Reklam
Reklam
Hülya KILIÇ

Hülya KILIÇ

Şimdi bak!

KALBİNİN RENGİNİ ÖĞREN

10 Eylül 2021 - 08:52

… Ve sonra Gökkuşağı açar. Nedense herkeste aynı duyguları uyandırır. Çocuk büyük kadın erkek her kültürden her topluma gökyüzü renkleri gökkuşağı renkleri mutluluk verir. Gökkuşağı renklerini ruhumuzda hissederiz kalbimizin renkleridir. Topraktır, toprağın kokusudur. Kimi zaman insanı mest eder. Mest etmesinin nedeni farklı dinler ve kültürlerde belirgin anlamlara sahip olması özel kabul edilmesindendir. Gökkuşağı Honduras ve Nikaragua’da şeytanın bir işareti olarak görülür ve olumsuzluğuna inanılır. 
İslamiyette ve Hristiyanlıkta “Allah’ın yeryüzünde bir daha Tufan yaratmayacağı” şeklinde yorumlanır. Çünkü büyük yağmurlar, büyük sellerin arkasından açılan Gökkuşağı, sel tarafından dünyanın bir daha yok edilemeyeceğine dair işaret olarak görülür. 
Kızılderililerde gökkuşağının anlamı farklı kabilelere göre değişkenlik göstermiştir. Bazı kabileler gökkuşağının manevi dünya ile insan dünyası arasında bir köprü olduğuna inanırlar. Bir grup kabileler gökkuşağının tanrıçaları iyileştirmenin bir sembolü olduğuna inanırlar.
Gökkuşağının ilk renkli yayı kırmızıdır. Bu yay bilgeliği ve enerjiyi temsil eder. İnsanı fiziksel düzleme bağlayan ilk üs olarak kabul edilir. Kırmızı enerji, savaş, tehlike, güç, kararlılık, tutku, arzu ve sevgidir. 
Turuncu gökkuşağının ikinci yayıdır aslında sarı ve kırmızı karışımıdır. Yaratıcılık, zevk, doğurganlık ayrıca pratikliği, dengeyi ve kontrolü temsil eden renktir. En sıkıntılı zamanlarda bile olanların olumlu tarafını görmeye yardımcı olur, cesaret ve motivasyon verir. 
Sarı yay bilgelik ve düşüncelerin parlaklığıdır. Güneşin ışığını temsil eder. Derin düşünme ve algılamayla bağlantılı olduğuna inanılır. 
Yeşil renkli yay iyileşmeyi temsil eder. Sağlık, servet ve sevgiyi sevgi verme-alma yeteneği ile bağlantılıdır. Baharın rengidir, her şeyin canlandığı dönemi anlatır. 
Mavi maneviyat su ve ruh dünyasının sembolüdür. Mavi sakinleştirici, yatıştırıcı, ilham verici ve güvenin gösterilmesini sağlayan renktir.
Çivit gökkuşağının içinde bilinç ve bilinçaltı dünyasının arasındaki köprüyü temsil eder. Üçüncü göz ve görünmeyenleri manevi düzeyde görme yeteneğini temsil eder. Algıyı artırabilme, niteliği ve sezgi gibi bilinçsiz süreçleri teşvik edebilir. Hayatın içinde olup bitenler hakkında daha derin bilinçlenmenin gelişmesi anlamına gelir. 
Menekşe rengi gökkuşağının yedinci ve son yayıdır. Merhamet, hayal gücü, ilahi ilham kaynağına erişimin rengidir. Menekşe rengi insanların yüksek düşünce seviyelerinin birbirine yansımasıdır. İnsanın kendine yetebilmesini sembolize eder. 
Gökkuşağındaki renginiz ne olursa olsun önemli olan kalbinizin rengidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum