DEĞİŞEN DÜNYA
Reklam
Reklam
Hülya KILIÇ

Hülya KILIÇ

Şimdi bak!

DEĞİŞEN DÜNYA

18 Eylül 2020 - 11:01

Değişen Dünyanın teknolojiye ayak uydurması zorlu bir süreç. Dünyadaki sınıf ayrımcılığının en sık rastlanan durumları ırk, cinsiyet, yaş, din, engelli olma durumu, cinsel taciz ve vatandaşlık haklarıdır. Her türlü farklılığa saygı gösterilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda da gerekli düzenlemelerin yapılması önem taşımaktadır.
Devletlerin görevi yeryüzü toplumları ve insanlar arasında ayrımcılık yapmadan ve haksızlıkla sonuçlanabilecek her türlü davranış biçimlerinin önüne geçmektir. Zorunludur.
İnsanların özgürce konuşup kanunlar çerçevesinde özgürce hareket etme hakkı kapsamına, özgürce eleştirebilme durumu da dahil olabilmelidir. Ayrıca yöneticilerin ahlak veya kanun dışı uygulamalarını hukuk kurumlarına korkusuzca bildirilmelidir. İnsanların temel hakkı, sağlıklı ve güvenli koşullarda yaşayabilmektir. Bu ortamı oluşturabilmek devletlerin ve hükümetlerin sorumluluğudur. Sağlık, güvenlik ve eğitim çalışmalarını da dengeli ve çağdaş düzeye götürebilmeyi sağlayacak faaliyetlerde bulunmak da devletinlerin ve hükümetlerin sorumlulukları arasındadır.
Hükümetlerin en titizlikle çalışmaları gereken birimler mahalli, yerel, bölgesel, ulusal ve küresel ölçekte topluluklardır. Ülkeleri yönetenlerin, toplumun içinde bulunduğu şartların düzeltilmesine ve iyileştirebilmesine katkı sağlamak zorunluluğu vardır.
Eğitimde teknolojiye ayak uydurabilmenin en zor olduğu günlerden geçiyoruz. Sağlık ve eğitimin en can alıcı günlerindeyiz. Bilinçli toplum,  ahlaklı sorumluluğu doğuracaktır. Eğitimin en verimli olması gereken bir süreçten geçiyoruz. Tüm dünyanın eğitim ve sağlığa önem vermesi gereken sancılı günlerdeyiz.
Dünya ülkelerinin yöneticileri toplumların istek, ihtiyaç ve beklentilerine uygun projeler geliştirebilmeliler.
Sağlıklı ve mutlu dünya dileklerimle.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum