Hakan Tütüncü bu sorunu çözer
Reklam
Reklam
İhsan COŞKUN

İhsan COŞKUN

Hakan Tütüncü bu sorunu çözer

26 Mart 2020 - 07:45

Korona virüsü bundan iki ay öncesine kadar sadece Çin’in sorunu gibi görünürken, bugün tüm dünyanın en büyük sorunu haline geldi. Vaka sayısı her geçen gün çoğalırken, ölüm oranları da her geçen gün artmaya başladı.
Tüm dünya bu konuda adeta kırmızı alarma geçerken, insanlar hayatlarını eve sığdırmış durumda.
Türkiye de bu konuda çok ciddi ve büyük bir mücadele içinde.
Temennimiz ise bu büyük sorunun biran önce ortadan kalması ve artık insanlığın normal yaşamına dönmesi.
Okullar tatil edildi, kültürel faaliyetler, tüm sosyal etkinlikler iptal edildi, sportif tüm müsabakaların yapılmaması kararı alındı.
Bu durumun ise ne kadar daha süreceği belli değil.
Sokaklar boş, dükkanlar kapalı.
Böyle bir dönemde yapılacak en önemli şey de; evde kalmak olacaktır.
Elbette bunun bir de ekonomik boyutu var.
İnsanların sokağa çıkmamasının, dükkanların boş olmasının çok ciddi bir ekonomik kayba uğratacağı kesin.
İnsanlar bu dönemde ne yazık ki işsiz kalıyor, işten çıkartılıyor.
Böyle zorlu bir dönemi el birliği ile aşacağımızı düşünüyorum.
*****
Gelelim asıl konumuza.
Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik zarara uğrayan işyerleri işçi çıkarıyor. Ve işten çıkarılan bu insanların çok ciddi mağduriyet yaşadığı bir gerçek.
Dün bana ulaşan bir bayan, Kepez Belediyesi Nasreddin Hoca Kreşi ile ilgili bir konuyu gündeme getirmemi rica etti.
Okullar 13 Mart tarihinde korona virüs salgını nedeniyle tatil edildi. Yani bu tarihten itibaren belediye kreşleri de eğitim ve öğretime ara vermek durumunda kaldı.
Ve bu dönemde işsiz kalan insanlar da oldu. İşte işsiz kalan kişilerden birisi de bu bayan.
Oğlunun Kepez Belediyesi Nasreddin Hoca Kreşine gittiğini belirten bu bayan, Kepez Belediyesi’ni aradığını, zorunlu tatil nedeniyle kreşlerin kapalı olduğunu bu dönemde ise Muratpaşa Belediyesi kreşlerinde ödemelerin yapılmadığını Kepez’de de kreş ödemelerinin yapılıp yapılmayacağını sorduğunu belirtti. Telefondaki belediye görevlisi bayanın ise okul açık da olsa, kapalı da olsa ödeme yapmak zorundasınız yanıtını verdiğini söyledi. Ve bu bayan bana; kapalı olan kreşe, hem de işsiz kaldığımız bu dönemde neden ve nasıl ücret ödeyeceğiz diye dert yandı. 
*****
Ben de kendisine bu konuyu gündeme getireceğimi söyledim. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün bu konularda hassas olduğunu biliyorum. Mutlaka bu konuda en kısa sürede bir çözüm yolu bulacaktır.  Çünkü gerçekten de bir mağduriyet söz konusu. İnsanlar çocuklarını korona virüs salgını nedeniyle kreşe gönderemiyor, okullar kapalı. İnsanların evden dışarı çıkmadığı bir dönemde, velilerden ‘Okullar açık da olsa, kapalı da olsa para ödeyeceksiniz’ gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyorum. Kepez Belediye Başkanı sayın Hakan Tütüncü’nün de doğru bulmayacağını düşünüyorum. Mutlaka sayın başkan bu konuda gerekli adımı atacaktır ve bu mağduriyeti ortadan kaldıracaktır.
Çünkü bu gibi konularda hassastır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum