KESK'TEN zam protestosu

KESK Antalya Şubeler Platformu, birçok vergi dilimi ve harçlarda 2020'den itibaren geçerli olmak üzere yapılan yüzde 22.58'lik zammı Defterdarlık önünde protesto etti

KESK'TEN zam protestosu

KESK Antalya Şubeler Platformu, birçok vergi dilimi ve harçlarda 2020'den itibaren geçerli olmak üzere yapılan yüzde 22.58'lik zammı Defterdarlık önünde protesto etti

KESK'TEN zam protestosu
16 Kasım 2019 - 14:29

Siyasi parti ve sendikaların oluşturduğu KESK Antalya Şubeler Platformu, Antalya Defterdarlığı önünde basın açıklaması yaparak hükümetin 2020 yılından itibaren geçerli kıldığı vergi ve harçlara yaptığı zammı protesto etti. Antalya Defterdarlığı önünde toplanan çeşitli sendika, STK ve siyasi partilere üye yaklaşık 25 kişilik grup adına basın açıklamasını Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, okudu.
Yaşam koşullarının gittikçe ağırlaştığını belirten Devrim Mol, “Ard arda gelen zamlar, adını ilk defa duyduğumuz vergiler, kış koşulları, enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyen maaşlarımız bizleri çok da iyi günlerin beklemediğini göstermektedir" dedi.
 
YENİ YASAYA ELEŞTİRİ
Vergi Reformu Yasa Tasarısı'nda ağır vergiler altında ezilen emekçi kesimi gözeten hiçbir düzenleme bulunmadığına dikkat çeken Mol, “Sermayeyi koruyan kollayan düzenlemeleri hayata geçirme derdinde olan iktidar, kurumlar vergisini yüzde 22’den yüzde 18’e indiriyor. Hazineyi doldurmak için bulduğu tek çare, ücretlilerden daha çok gelir vergisi kesintisi yapmak, dolaylı vergileri daha da çok arttırmak. Biz kamu emekçileri bu ağır vergi düzenine itiraz ediyoruz. Açlık sınırı olan rakamdan vergi dâhil hiçbir kesinti yapılmamalı, birinci vergi dilimi yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan ücretler birinci vergi diliminde sabitlenmelidir" diye konuştu.
 
KEPÇEYLE ALINIYOR
2020 yılından itibaren geçerli olmak üzere vergi, harçlar ve cezalara yapılan zamlara tepki gösterdiklerini ifade eden BES Antalya Şube Başkanı Mol, "Kamu emekçisine ve emeklilere maaş artışlarında cimri davranan, yüzde 3-4’ü layık gören iktidar, kendi gelir ve alacaklarına yapılacak zamda oldukça bonkör davranmaktadır. 2020 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 22,58 olarak belirlendi. Yani, 2020 yılı için pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 22,58 arttırıldı. Devlet kendi alacaklarına bu kadar zam yaparken, bizim ücretimize gerçekleşen değil, öngörülen enflasyona göre zam yapmaktadır. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar" dedi. Toplanan 25 kişilik grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum