casino siteleri
Reklam

Falez bandında çifte standart mı uygulanıyor?

Falez bandı üzerinde bulunan birçok işletme ve yeni açılan işletmeler yaz sezonuyla birlikte denizi kullanmak isteyince kaçak yapılaşmalar, izinli izinsiz işletmeler, merdivenler, asansörler gibi birçok konu tartışmaya sebep oluyor.

Falez bandında çifte standart mı uygulanıyor?

Falez bandı üzerinde bulunan birçok işletme ve yeni açılan işletmeler yaz sezonuyla birlikte denizi kullanmak isteyince kaçak yapılaşmalar, izinli izinsiz işletmeler, merdivenler, asansörler gibi birçok konu tartışmaya sebep oluyor.

Falez bandında çifte standart mı uygulanıyor?
27 Mayıs 2022 - 08:30

Bu tartışmaların fitilini ise bu yıl kısa süre önce hizmete açılan butik bir otelin Falez üzerine inşa ettiği tek izin başvurusu olan  iskele başlattı. AK Parti Antalya eski Milletvekili ve AK Parti Muratpaşa Belediye Başkan adayı Gökçen Özdoğan Enç’in şahsi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla gözler Konyaaltı Sahil’i ve falez bandındaki plajlara  çevrildi
sosyal medyadan siyasi - nokta atışı mı?
AK Parti Antalya eski Milletvekili  Gökçen Özdoğan Enç’in şahsi sosyal medya hesabı üzerinden Lucky Monkey Hotel’in Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan  ön izinli yapılaşmasıyla ilgili yaptığı paylaşımları sonrası İl Müdürlüğü tarafından mühürlenmişti. Şimdi  gözler devlet tasarrufunda ki  Konyaaltı Sahil’i ve diğer güneşlenme teraslarına çevrildi.
yasal başvurusu olan tek tesis
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın mevzuatına uygun yasal başvurusu bulunan yegâne güneşlenme terasına eski Milletvekili Enç’in sosyal medya aracılığı ile yaptığı çağrıya bakanlığın başvuru kabulü sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden ilçe belediyesine savcılık suç duyurusu ve mühür baskısı yapıldı.
İLÇE BELEDİYESİNE İŞLEM YAZISI
İlçe belediyesi kendilerine gelen yazıya anında işlem yaparak uygulama yaptı. Konuya muhatap olan Lucky Monkey Hotel’in izin başvurusu olmasına rağmen bu durumda gözler aynı güzergahta devlet tasarrufunda ki nitelikli doğal sit alanında bulunan; Akra Barut, Antalya Otel, Adonis Otel, La Boutique, Lara Port, The Marmara ve diğer işletmelerin plajlarına çevrildi.
BAŞVURU YOK
Yaz sezonu öncesinde başlayan tartışmalarla birlikte dikkat çeken en önemli husus, ön izin başvurusu bulunmasına rağmen mühürlenen Lucky Monkey Hotel dışında adı geçen diğer güneşlenme teraslarının hiç birinin kullanım izninin olmaması. Devlet tasarrufunda ki bu plajların işgal tespitleri neticesinde devlete ceza ödedikleri oysa rayiç bedeli 500 bin olan kiralama başvurularının olmadığı edinilen bilgiler arasında… Muratpaşa Belediyesi’ne diğer plajların mühürlenmesine dair herhangi bir yazının gelmemesi ise siyasi olarak nitelendirildi.
Antalya Otel’e izin
Aynı güzergâhta bulunan Ak Parti İl Teşkilatı üyesi Antalya Otel sahibi Mehmet Öz’ün otelinin 29.03.2019 tarihli başvurusuna 728 ilke kararına uygunluk kararı verilmesi bugün ön izne sahip Lucky Monkey Hotel ile yapılan tüm işlemlerin siyasi olduğu yorumlarına neden oldu. Mehmet Çelebi Öz’ün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı başvurusuna “Uygulama esnasında gerekli her türlü çevresel ve güvenlik tedbirlerinin alınması, bölgedeki doğal yapıya uyumlu malzeme seçilmesi ve uygulama esnasında bçlgenin flora, fauna ve jeolojik yapısına gerekli hassasiyetin gösterilmesi şartıyla 728 sayılı İlke Kararı açısından uygun olduğuna komisyonca” karar verilmiş.
YENİ KARARNAME
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109/2 maddesine göre Muratpaşa Sınırları içerisinde yer alan Lara Kıyı Bandı Doğal Sit Alanının koruma statüsünün “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edilmesine mülga Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 07.02.2019 tarihli ve 168300 sayılı Bakanlık Makamı oluru ile onaylanmış. “Nitelikli doğal koruma alanları”; koruma amaçlarına uygun olarak çevrede yaşayanların alanın mevcut kaynaklarını kullanmasını sağlayarak doğal hayata dayalı geleneksel yaşam şekillerinin korunacağı alanlardır”

YORUMLAR

  • 0 Yorum