Reklam
Reklam

ENGELLİ İSKELESİ ÖYLE DEĞİL BÖYLE OLUR!..

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in “Engelli iskelesini bile ticari iskele olarak gösterdiler!” yorumunun ardından kamuoyu adına soruyoruz, engelli iskelesi böyle mi olur ?

ENGELLİ İSKELESİ ÖYLE DEĞİL BÖYLE OLUR!..

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in “Engelli iskelesini bile ticari iskele olarak gösterdiler!” yorumunun ardından kamuoyu adına soruyoruz, engelli iskelesi böyle mi olur ?

ENGELLİ İSKELESİ ÖYLE DEĞİL BÖYLE OLUR!..
12 Haziran 2017 - 11:22

Hürses Gazetesi’nin Konyaaltı Sahili yazı dizisinde sahilde yeni iskeleler yapıldığı haberinin ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cuma günü gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde “Engelli iskelesini bile ticari iskele olarak gösterdiler!” yorumu yaptı.

İSKELELER EKLENDİ

Konyaaltı Sahili’nde biri tamamlanan diğeri de yapım aşamasındayken fotoğraflanan iskelelerin hangi amaçla yapıldığı bilinmezken, Başkan Türel’in bu açıklamasının ardından sahildeki iskeleleri Hürses Gazetesi mercek altına aldı.

ÇED RAPORU ALINDI MI?

İskele yapılması için gerekli olan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu alınabilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından olumlu görüş alınıp, alınmadığı bilinmezken, Türkiye’de sahili olan Büyükşehir Belediyelerinin engelliler için yaptığı engelsiz deniz platformlarına bakıldığında Konyaaltı Sahili’ndekine hiç benzememesi dikkat çekti.

TİCARİDEN ENGELLİYE Mİ ÇEVRİLDİ?

Hürses Gazetesi’nde fotoğraflarıyla belgelenen iskelelerin gerek yüksekliği, gerekse kullanım alanı açısından engelliler için yapılmadığı açıkça ortada olmasına karşın, haberin yayınlamasının ardından ‘bunlar engelli iskelesi’ şeklinde açıklama yapılması kafaları karıştırdı. Engeliler için iskeleye asansör konulmuş olsa bile, engellilerin yüksek bulunan iskeleye nasıl çıkacağı, bu nedenle standartlara uygun yapılıp, yapılmadığı gerekli izinlerin alınması durumunda ortaya çıkacağı kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

ENGELLİ BURAYA NASIL ÇIKACAK?

Engelliler, iskelenin ayaklarının yüksekliğini nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı iskeleyi kullanması imkansızken, engellilerin iskelelerden denize atlamasının mümkün olmadığı herkes tarafından biliniyor.

İSKELEYE NASIL ULAŞILACAK?

İskele yerine standartlara uygun olarak, gerekli izinler alınarak yapılacak engelsiz platformların Konyaaltı Sahili’ne yapılması, sahilde çakıl taşları nedeniyle yürümekte ve tekerli sandalye kullanması imkansız olan engellilerin sahile ulaşmasını da sağlayacaktır.

Konyaaltı Sahili’ne iskele yapmak engellilerin denizle buluşmasına imkan sağlamazken, kumsalda çakıllar üzerinde hareket özgürlüğü olmayan engellilerin yaşamını daha da zorlaştıracaktır. Konyaaltı Sahili’ne çakılların üzerinden başlayan daha çok engelsiz deniz platformları yapılmasıyla, Antalya’da yaşayan tüm engellilerin denizle buluşması sağlanabilir.