Reklam
Reklam

ATSO Başkanı Çetin, ATİP'in konuğu

ANTALYA Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Platformu'nun (ATİP) konuğu oldu. Oda çalışmalarının yanı sıra, ekonomi ve kent gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Başkan Çetin, ATİP üyelerinin sorularını da yanıtladı

ATSO Başkanı Çetin, ATİP'in konuğu

ANTALYA Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Platformu'nun (ATİP) konuğu oldu. Oda çalışmalarının yanı sıra, ekonomi ve kent gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Başkan Çetin, ATİP üyelerinin sorularını da yanıtladı

ATSO Başkanı Çetin, ATİP'in konuğu
29 Temmuz 2021 - 15:33 - Güncelleme: 29 Temmuz 2021 - 15:33


ATİP üyelerine hayata geçirdikleri yeni oluşum için teşekkür eden ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye ekonomisiyle Antalya ekonomisinin sorunlarının benzer olduğuna dikkat çekti. Başkan Çetin şöyle konuştu:
"Antalya'da bardağın dolu tarafına bakarsak, Avrupa'dan Ortadoğu'ya rakipsiz bir coğrafyamız, otellerimiz var. Tarımda büyük bir yatırım hamlesi var, ilimizin 18 araştırma merkezinin 10'u tarım-tohum firması. İhracatımızın 1-2 yıl içinde 2 milyar dolara çıkacağını düşünüyorum. Serbest bölgede insansız denizaltı yapan ARES gibi güçlü firmalarımız öne çıkmaya başladı. Yabancı ilgisi konut yatırımı başta olmak üzere artıyor. Genellikle yılda 50-60 bin civarında olan konut satışının 6-7 bini yabancıya satış. Konut fiyat artışında Türkiye'de ön sıradayız. Eskiden turizm çalışanı Antalya'ya göç ederdi, şimdi göçün niteliği biraz değişmeye başladı, İstanbul'dan beyaz yakalı göçü de az da olsa başladı."
Başkan Çetin, imar rantı ve hızlı göçün Antalya'da ticaret kültürünün, markalaşmanın gelişmesini önlediğini söyledi, "İş insanları olarak kente kazandırmadan önce kendimiz kentten kazanmaya çalışıyoruz. Tam şehir kültürü gelişecekken siyasi ayrışma dönemi başladı, böylece birlikteliği iyice kaybettik" yorumunu yaptı.
ANTALYA'DA UZUN VADELİ HEDEFLERİMİZ, PROJELERİMİZ YOK
Antalya'da uzun vadeli hedefler ve projeler olmadığını vurgulayan ATSO Başkanı Çetin, "Nüfusumuz 2.5 milyon, 1 milyona yakın çalışanımız var. Trafiğe kayıtlı otomobil sayımız 560 bin, diğer il plakalarını da alsak 650 bin diyelim. Kamyonet, minibüs gibi araçlar da 250 bin civarında. 10 yıl sonra bu yollarda otomobil kullanılamaz. Ya otomobili yasaklayacağız ya da şehir kilitlenecek. Şehir merkezinde doğru dürüst bulvarımız az. Metro yapmamız gerekirken tramvay yapıyoruz. Büyük projeler için yer yokken Hazine ve belediyeler gelir olsun diye arsa ve arazi satmaya devam ediyor. Biz toplu iş yerleri için arazi bulamıyoruz. Yapmamız gereken şey, kentin, turizmin, tarımın, sanayinin, ticaretin 30-40 yıllık bir vizyonla ele alınmasıdır. Bugün bunu bakanlık da yapamaz, belediye de yapamaz. Dolayısıyla bu sistem değişmeli, yerel yönetimlere, ticaret ve sanayi odalarına bu konularda yetki ve imkan verilmelidir" dedi.
ANTALYA TURİZMİ VE TİCARETİNDE KATMA DEĞER DÜŞÜK
Antalya'da turizmle kentin birbirinden kopuk olduğunu söyleyen Davut Çetin, "Turistik ve sosyal cazibesi olan caddemiz yok. Turizm kentlerinin olmazsa olmazı sanattır, eğlencedir, gastronomidir, özgün-yerel ürünlerdir, bunların hiç birisinde olmamız gerektiği yerde değiliz, gastronomi yeni başlıyor, belediyelerimiz sanat alanında çalışmalar yapıyor, ama bizim bir mahalleyi sanat köyü yapmamız gerektiğine inanıyorum. Balbey dönüşümünde yapılması gereken şey aslında budur. Kent merkezinde turistik ticareti çanta-tişört ticaretine, hanut ticaretine hapsettik. Kent merkezinde ticareti de planlamalıyız. Bir AVM nasıl planlanıyorsa kent merkezi de aynı şekilde olmalıdır. Şu anda kırsalı da betonlaştırıyoruz. Gerekli olan bir kentin 40-50 yıllık arazi planlaması olması, ticaret alanlarının, sanayi alanlarının planlanmasıdır. Ülkemizde bu yapılamıyor" ifadesini kullandı.
ATSO olarak özgün ve kimlikli yerel ekonomi dönüşümü, yöresel ürünlerin markalaşması konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Davut Çetin, "Amacımız kır ve kent turizminin ve ticaretin yerel ürünlerle geliştirilmesi. Bu projeler döngüsel ekonomi kapsamında üretimi, ekolojik üretimi, kırsal kalkınmayı, genç ve kadın girişimciliğini de destekleyen bir kalkınma modeline öncülük edecektir" dedi.
Toplantıda ATİP Başkanı Muhteşem Kabasakal da çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ticari odaklı bir platform olduklarını ifade eden Kabasakal, 'Güçlü ticaret için güçlü işbirliği' sloganıyla hareket ettiklerini vurguladı. Kabasakal, "Kentimizde ticaretin gelişmesi için projeler geliştireceğiz, sıkıntıları çözmek ve önerilerimizi iletmek konusunda lobi çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar kapsamında düzenli aralıklarla toplantılar düzenleyeceğiz. İlk toplantımızda kentimizin ve ülkemizin en önemli kurumlarından Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve TOBB Yönetim Kurulu Üyemiz Davut Çetin'i konuk ettiğimiz için mutluyuz" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum