YEREL MEDYANIN SORUNLARI TARTIŞILDI

Antalya Gazeteciler Cemiyetinde (AGC) düzenlenen Medya Karavanı’nda, kentte bulunan yerel medyanın sorunları konuşuldu, gazetecilik mesleğinin iyileştirilmesi için nelerin yapılması gerektiği konusunda da görüşmeler yapıldı.

YEREL MEDYANIN SORUNLARI TARTIŞILDI

Antalya Gazeteciler Cemiyetinde (AGC) düzenlenen Medya Karavanı’nda, kentte bulunan yerel medyanın sorunları konuşuldu, gazetecilik mesleğinin iyileştirilmesi için nelerin yapılması gerektiği konusunda da görüşmeler yapıldı.

YEREL MEDYANIN SORUNLARI TARTIŞILDI
23 Aralık 2019 - 10:00

AGC’de, Özgürlük Araştırmaları Derneği ve Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsünün ortak düzenlediği, ‘Türkiye’de Anlamlı İfade Olanakları Oluşturmak Projesi’ kapsamında, ‘Medya Karavanı’ gerçekleştirildi. Toplantıya AGC Başkan Yardımcısı Şifa Çiçek, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü temsilcileri Llija Vojnovic, Nermin Pınar Erdoğan, Nazım Arda Çağdaş, Engin Varol, Özgürlük Araştırmaları Derneği temsilcisi Barış Yardımcı,Antalya’da bulunan yerel medya temsilcileri ve gazeteciler katıldı.  Kentteki yerel medyanın sorunlarının konuşulduğu toplantıda, gazetecilik mesleğinin iyileştirilmesi için nelerin yapılması gerektiği konusunda da görüşmeler yapıldı.  Medya Karavanı’nın, Türkiye’de Anlamlı İfade Olanakları Oluşturmak Projesi kapsamında düzenlendiğini ifade eden Nermin Pınar Erdoğan, Medya Karavanı kapsamında 8 ile gideceklerini ve yerel basının sorunlarını dinleyeceklerini kaydetti.
 
ÖNERİLER, MECLİSE SUNULACAK
Ankara ve İstanbul’da alan çalışması yaptıklarını ifade eden Nermin Pınar Erdoğan, “Bunun nihayetinde gazetecilerin sorunlarını gidermek için neler yapılabilir bir öneri metni hazırlanacak. Bu öneri metni de meclise ve ilgili kuruluşlara sunulacak. İlk olarak Kars’a gittik. Bundan sonra Samsun, Kocaeli, Aydın, Hatay, Diyarbakır ve Eskişehir’e gideceğiz” dedi.
 
ÖNERİLER SUNULDU
AGC’de yapılan toplantı hakkında konuşan Nermin Pınar Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Antalya’daki yerel gazeteleri temsil eden arkadaşlarımız gazeteciliğin geliştirilmesi için neler yapılabilir konusunda önerilerini sundular. Arkadaşlarımızın, yerel basın özelinde denetim mekanizması oluşturulması gerektiği, internet gazeteciliğin de meslek olarak tanınması konusunda önerileri oldu. Ayrıca gazetecilerle ilgili oluşturulacak denetim mekanizmasının, gazeteciliği kalitesini arttırabileceği söylendi.
 
EKONOMİK SORUNLAR
 
Ekonomik sorunlar, gazetecilere tehdit ve korunması yönünde öneriler de oldu”
Medya Karavanı’nın ardından TFMD Başkanı Rıza Özel, ‘Basında Güven’ konulu söyleşi düzenledi. Söyleşide ilk olarak fotoğrafın tarihçesini anlatan Özel, fotoğrafın icadının ardından savaş bölgesine giden foto muhabirler ve çekilen ilk fotoğraflar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.Dijital devrime değinen Özel, ilk dijital fotoğraf makinasının 1975 yılında mühendis Steven Sasson tarafından icat edildiği bilgisini paylaştı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum