Reklam
Reklam

Kimsenin gözünün yaşına bakmayız

Konyaaltı Sahili’nde Sahil Alan Yönetmeliği’ne aykırı kullanan ticari işletmelerinin gözünün yaşına bakmadıklarını belirten Türel, ağır idari para ve dükkan kapatma cezaları verildiğini açıkladı

Kimsenin gözünün yaşına bakmayız

Konyaaltı Sahili’nde Sahil Alan Yönetmeliği’ne aykırı kullanan ticari işletmelerinin gözünün yaşına bakmadıklarını belirten Türel, ağır idari para ve dükkan kapatma cezaları verildiğini açıkladı

Kimsenin gözünün yaşına bakmayız
11 Ocak 2019 - 10:58

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Sahili’nin alan yönetmeliğine aykırı kullanan işletmelerin gözünün yaşına bakmayacaklarını söyledi. CHP’li Meclis Üyesi Recep Tokgöz’ün gündeme getirdiği sahilde ki işgaller ve Boğaçayı Projesi ile ilgili dün gerçekleşen meclis toplantısında konuşan Başkan Türel,  Konyaaltı Sahili Alan Yönetmeliği ile oluşturulan ve STK’larında içinde bulunduğu Denetleme Komisyonu’nun raporu doğrultusunda yüksek idari para cezalarının dışında dükkan kapatma cezaları da verdiklerini vurguladı.

MARİNA PROJESİ  İMO’NUN ÖNERİSİ

Başkan Türel, Boğaçayı Projesi ve marina konusunda ise “Dönemin İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) eski Başkanı Cem Oğuz’un ODTÜ’den 4 hoca getirdi. Bizde kendi hocalarımızı getirdik. Boğaçayı ağzında marina yapılması konusunda tereddütleri olduğunu söylediler. Tüm bunları değerlendirdik. Dere içi ve dışı yat limanı projesi önerilerini değerlendirdik. Bakıyorum şu anda gazetelerde kendi önerdiği projeye karşı çıkıyor. İMO’nun uyarısı ile marinayı denize taşıdık. Biz onların dediğini yapıyoruz. Seçim geldi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar diye düşünmeden edemiyorum” dedi.

TOKGÖZ’DEN TÜREL’E TEŞEKKÜR

Gündemin 11’nci maddesinde söz alan CHP’li Tokgöz, Antalya’nın en önemli projesi Konyaaltı sahili ve Boğaçayı projesi olduğuna dikkat çekerek,  Konyaaltı Sahili Alan Yönetmeliğini meclisten geçirdik ve denetim komisyonu kurduk. Bu denetim komisyonu sahada bir çalışma yaptı ve size de raporu ulaştırdı. Bisiklet yolları, tuvaletlerin ücretli olması yönünde tespitler var. Büfelerin genişlemeleri var” dedi. Tokgöz, Boğaçayı Projesi’nin son hali ile ilgili 2014 yılından bugüne kadar 3-4 kez değiştiğini ve son hali için de Başkan Türel’e teşekkür etti.

BOĞAÇAYI SUBAŞI’NIN PROJESİ

“Boğaçayı Projesi için teşekkür ediyorum” diye konuşan Tokgöz,  “Güzel bir alan ortaya çıkarttınız. Boğaçayı Projesi içinde yatlar var. Güzel bir bilgisayar projesi olmuş. Bilim ve tekniğe aykırı olduğu için karşı çıkmıştık. 2015 yılında ikinci bir proje geliştiriyorsunuz. Burada iç ve dış marina var. Boğaçayı’nı deniz suyu ile dolduruyorsunuz. Dışarda ise marina gözüküyor. 2017 yılında ki son projede, iç marinayı iptal ediyorsunuz. Deniz mesafesini de 750 metreye getiriyor ve 1,5 metre kot düşürüyorsunuz. Marinayı da Limanın yanına koyuyorsunuz. Bilim adamları bu projenin de uygulanır tarafı olmadığını söyledi. Gelinen noktada, Hasan Subaşı’nın 1999 yılında ki proje uygulandı” dedi.

GEÇMİŞTEN DERS ÇIKARTTIK

CHP’li Tokgöz’ün açıklamalarına yanıt veren Başkan Türel de “Sahille ilgili alan yönetimi meclisten geçti. Arkadaşlarımız denetimler yaptı ve cezai işlemler uygulandı. Kapatma cezalarına kadar cezalar verildi. Geçmişte 6 m2’lik büfeler müzikli gazinolara dönüştüğünü biliyoruz. Biz tabi bu acı gerçekleri yaşadığımız için bundan ders çıkarttık. Kimsenin gözünün yaşına bakmadan cezayı uyguluyoruz.

Akülü araçlar kullanılabiliyor ama motorlu araçların kullanılmaması için önlem aldık.  Belediyeye ait olan tuvaletler ücretsiz, diğerleri ise 1 lira olarak ücretlendirildi” diye konuştu.

KENDİ ÖNERİSİNE KARŞI ÇIKIYOR

Boğaçayı konusunda İMO’nun uyarılarını dikkate aldıklarını da belirten Başkan Türel, “İMO eski Başkanı Cem Oğuz ODTÜ’den 4 hoca getirdi. Bizde kendi hocalarımızı getirdik. ODTÜ’lü hocalar Boğaçayı ağzına yapılacak olan marinadan dolayı tereddütlerini iletti. Bizim hocalarda bunu değerlendirdi. Marina’nın dışarı yapılması önerildi. Şimdi bakıyorum Cem Oğuz gazetelere açıklama yaparak kendi önerdiği projeye karşı çıkıyor. Mimarlar Odası ile sahili yaptık. İMO’nun uyarısı ile marinayı denize taşıdık. Biz onların dediğini yapıyoruz. Vardır her halde bir amaçları. Seçim geldi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar diye düşünmeden edemiyorum” dedi.

TÜREL, ESEN’E BAŞARI DİLEDİ

Başkan türel, 31 Mart yerel seçimlerinde Konyaaltı Belediye Başkan adayı olan Semih Esen’in CHP İl Başkanlığı döneminde Boğaçayı Projesi’ni ‘ayranı yok projesi’ olarak değerlendirmişti. Bu açıklamaların hepsinin gazete kupürleri elimizde. Kadere bak şimdi kendi Konyaaltı Belediye başkan adayı oldu. Semih Esen çok değerli, nezaketli bir il başkanıydı.  Kendisine Konyaaltı Belediye Başkanlığı görevinde başarılar dilerim. Eğer bir değişim olmazsa” dedi. Başkan türel, Boğaçayı ile Çandır arasında alan ile ilgili açılan davanın devam ettiğini, mahkemenin de yeni bir bilirkişi raporu istediğini de sözlerine ekledi.