Bugun...
Reklam
Reklam


Maliyette artış var
Antalya turizmi geçen yılın Kasım ayına oranla artış yaşarken TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları turizmi de etkiledi. Verilere göre Kasım ayında otellerde yaşanan maliyet artışı yüzde 13 olarak gerçekleşti.

facebook-paylas
Tarih: 06-12-2017 12:51
Maliyette artış var
+ -
Reklam

Bir süredir turizmde yaşanan kriz nedeniyle zor günler geçiren Antalya turizminde bir süredir toparlanma yaşanıyor. 2017 yılının ilk 11 ayında da süren toparlanma 9 milyon 617 bin turistle taçlandı. Yaşanan toparlanma turizmcinin yüzünü güldürürken, enflasyon rakamlarının yükselmesi nedeniyle maliyetin artışı yeni korkulara neden oldu. Enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde artarak yıllık bazda yüzde 12,98'e yükseldi. Bu rakam, Aralık 2003 tarihinden bu yana gerçekleşen en yüksek rakam oldu. Enflasyondaki artış çeşitli meslek gruplarına da etki etti. Turizmdatabank'ın hazırladığı Otel Maliyetleri Raporu'na göre konaklama tesislerindeki maliyet de enflasyon oranında artış gösterdi. Verilere göre otellerdeki en yüksek maliyet artışı içecek, yiyecek ve temizlik gruplarında gerçekleşti.

TURİST DE MALİYET DE ARTTI

Turizmdatabnak'ın verilerine göre en büyük artışlardan biri de yiyecek grubunda yaşandı. Buna göre yüzde 12,95 artış yaşayan yiyecek grubunda maliyet artışı en fazla meyve, sebze, yağ ve et ürünlerinde yaşandı. Öte yandan temizlik malzemelerindeki maliyet artışı yüzde 12,97, içecek ürünlerinde 12,94 olarak açıklandı. Öte yandan ise Antalya Valiliği Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, kasım ayında kente gelen turist sayısı, geçen seneye göre yüzde 1 artış göstererek, 141 bin 444 kişi oldu. Antalya'nın en önemli iki pazarını oluşturan Rusya ve Almanya, kasım ayında da en çok turistin geldiği ülkeler oldu. Almanya'dan 2014'te 149 bin, 2015'te ise 130 bin turistin geldiği kente, geçen sene kasım ayında ise 59 bin turist gelmişti. Bu kasım ayında, geçen seneye göre, yüzde 28 kayıp yaşanan Alman pazarından 43 bine yakın turist geldi. Rusya'dan ise yılbaşından bu yana süren rekor artış oranı, yüzde 29'a düştü. Ruslar, geçen sene kasım ayında 24 bin olan turist sayısını, bu yıl aynı dönemde 31 bine yükseltti.

MEYVE SEBZEDE ARTIŞ YÜZDE 25

Yiyecek grubunda artış oranı en fazla meyve ve sebzede gerçekleşti. Verilere göre meyve ve sebzedeki maliyet artışı yüzde 25,74 olarak gerçekleşti. Öte yandan diğer gruplarda maliyet artışı şu şekilde meydana geldi; Yağ grubu yüzde 14,68, et grubu yüzde 11,67, bakliyat ve un yüzde 10,12, çay-şeker gibi ürünler yüzde 9,22, süt yüzde 7,19.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI