Reklam
Reklam

YÜZ NAKLİNDE MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan’ın 2011’de gerçekleştirdiği rahim nakli ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya atıldı

YÜZ NAKLİNDE MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan’ın 2011’de gerçekleştirdiği rahim nakli ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya atıldı

YÜZ NAKLİNDE MADALYONUN DİĞER YÜZÜ
10 Ekim 2019 - 09:54

Uzuv nakillerindeki başarıları ile adından söz ettiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.Ömer Özkan’ın adı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medyadan  ‘Yüz nakli bekleyen Leyla kızımızın tedavi süreci Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından yürütülmekte, nakil için donör beklenmektedir. Bu süreçte ihtiyaç duyduğu destek Bakanlığımızca sağlanacaktır’ açıklaması sonrası Tıp dünyası Mikrocerrahi operasyonları ile yapılan nakilleri tartışmaya başladı.
 
İLK RAHİM NAKLİ
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan 2011’de doğuştan rahmi olmayan D.Sert’e, kadavradan alınan rahim ile Türkiye’nin ilk rahim naklini gerçekleştirdi. Ameliyat sonrası basına açıklama yapan Özkan "Artık bir süreç başladı. Tüm merkezlerin önerdiği ve uygun görülen yöntemle kadavradan yapılan ilk nakil. 6 ay sonra tüp bebek yöntemiyle bu sonuca ulaşmayı bekliyoruz” dedi. D.Sert'in başlatılan embriyo transferinin ardından hamile kaldığı açıklandı.
 
TRANSFER NEREDE YAPILDI?
Embriyo Transferini Akdeniz Üniversitesi’nin üstlenerek başarıyı kamuoyuyla paylaşılması, tüp bebek işleminin birkaç kez Memorial Hastanesi’nde yapıldığı iddiaları, o günlerde tartışma konusu oldu. Bu tip vakalarda hasta hakkındaki tüm verilerin acık, kesin ve bilimsel verilerle dayandığı gerçeği ile AÜ’de yapılmayan, sanki AÜ’de yapılmış gibi kamuoyuna açıklanması eğer bu durum doğru ise bilimsel camia, kamuoyu ve mülki erkan ve sayın Cumhurbaşkanı yanıltılmış, bilimsel ve sosyal yanılgıya sebebiyet verir tartışmalarına neden olmuştu.
 
8 HAFTA SONRA DÜŞÜK
8’inci hafta sonundaki kontrol sonrasında kalp atışlarının izlenmemesi üzerine gebeliğin sonlandırıldığı bilgisi basın aracılığı ile kamuoyuna duyuruldu. 2013 Kasım ayında Sert’e, aradan geçen 7 ayın ardından embriyo transferi için yeniden hazırlıklara başladıklarını anlatan Prof. Dr. Özkan "Ocak ayında transferleri tekrar başlatacağız" dedi.
 
BİLİMSEL MAKALE’DE GEBELİK YOK
FERTLİTY STERILITY dergisinde yayınlanan makalede, denemenin iki kez yapıldığı, kesenin dahi oluşmadığı, yaşama yeteneği bulunmayan, dış yaşama uyabilecek gelişim devresine erişmemiş fetüsün (nonviable) olduğu yayınlandı. Bu haber ile tüm dünya haberdar edildi. Türkiye’de televizyon kanallarında, gazete haberlerinde bebeğin kalp atışlarının ultrasonografik görüntülerinin fotolarının yayınlandığı haberleri ile bilimsel verilerin yayınlandığı dergiye gönderilen, kasım ayında yayınlanan makalede ‘ nonviable’ bilgisi ciddi bir tezat oluşturdu ve şu ana kadar bilimsel dergiye herhangi bir düzeltme gönderilmedi.
 
KAYITLAR ARŞİVDE BULUNAMADI
Akdeniz Üniversitesi Derya Sert’e yapılan embriyo transferi sonrası gebelik açıklamasını, bebeğin ultrason görüntüsünü ve 8 hafta sonra gebeliğe son verdikleri açıklanmıştı. Makalede yazan bilimsel verilerle Prof. Dr Ömer Özkan ve AÜ Hastanesi’nin çelişkili beyanları neticesinde AÜ’den istediğimiz resmi kayıtların arşivde kaybolduğu bildirildi.
 
 
KAMUOYU VE BİLİMSEL ÇEVRELERİN BEKLEDİĞİ CEVAPLAR…
 
Dünya’da defalarca yapılan rahim nakli ve embriyo transferi ile doğan bebeklerin sağlıklı gelişim haberlerini izleyen tıp dünyası, kadavradan alınan Rahim ile dünya’da ilk kez yapılan nakil’e dair bilimsel verileri merak ediyor. Dergiye gönderilen bilimsel makalede ‘NONVİABLE’ (yaşama yeteneği bulunmayan fetüs) yazılması ve Prof. Ömer Özkan’ın defalarca,’ ikinci kez deneme yapacağını’ bildirmesi ve tüm bu bilgiler akla şu sorular getiriyor?
* Kadavradan rahim nakli yapılan hasta Derya Sert’e
* Tüp bebek uygulaması nerede yapıldı?
*Gerçekte kaç kez embriyo transferi yapıldı?
*Eğer açıklanmayan denemeler doğru ise, ilaç tedavisi altında sağlıklı embriyo nasıl elde etmişlerdir?
*Hastaya 2. kez deneme yapılacağı açıklamaları ışığı altında hala sağlıklı embriyoya sahip olduğu düşünülürse, hastanın taşıyıcı anne ile bebek sahibi olma şansı hala var mı?
*Başka hastanede yapıldıysa niye belirtilmedi ve AÜ olarak açıklandı?
*AÜ ‘nün Bebek canlı açıklamasına karşı dergiye yollanan makalede ‘canlı fetüse rastlanamadı’ gibi iki tezat açıklamanın, düzeltmesi neden yapılmadı?
*İlk yayınlanan Prof. Dr Münire Ermanakar imzalı bilimsel makalede dondurulmuş embriyonun kalitesiz olduğundan 2. Tüpün açılıp 1 bebek transfer edildiği yazıyor. Orijinal makalede 2 canlanmayan gebelik elde edilmiş, sonuçta 3 dondurulmuş embriyo kullanılmış, o halde  Prof Ömer Özkan imzalı Prof. Dr Münire Ermanakar’ın isminin geçmediği derlemede yazan 1-3-4-5 denemeler, hangi embriyolarla yapıldı?
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum