TİROİT HASTALIKLARINDA BESLENME
Uzm. Dr. Hatice Baygut

Uzm. Dr. Hatice Baygut

Sağlık

TİROİT HASTALIKLARINDA BESLENME

06 Nisan 2019 - 12:54

Tiroit hastaları doktor kontrolünde uyguladıkları ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam boyu beslenme ve davranışlarına dikkat etmek durumundalar, Tükettikleri besinleri çeşit, miktar ve içerik yönünden dikkatle tüketmelidirler.

Kan bulgularınıza, yaşam tarzınıza, kullandığınız ilaçlara uygun yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulamalısınız, bu örüntü karbonhidrat, protein, yağ, vitamin-mineraller ve lifden zengin olmalıdır.

Sebze ve meyveleri mevsiminde, taze tüketin.

Market alışverişi yaparken etiket okuma alışkanlığı edinin.

Doymamış yağ asitlerinin, özellikle omega-3, tiroid fonksiyonlarını düzenleyici özelliği artık bilinmektedir. Bu nedenle daha fazla balık tüketmeye çalışın. Haftada en az 2 kez balık, diğer günlerde ise derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketin.

Tam tahıl ürünlerini ve kurubaklagilleri tüketmeye çalışın. Kurubaklagiller iyi birer bitkisel protein kaynağıdırlar ve haftada 2 kez tüketilmelidir.

Beslenmenize keten tohumunu ilave edin, hem lif oranı yüksek hem de E vitamini ve çinko mineralinden zengin bir besindir. Günde 1-2 yemek kaşığı kadar taze öğütülmüş keten tohumunu sebze yemeklerinize, salatalara ve çorbanıza yemek piştikten sonra ilave edip tüketmeye çalışın.
İyot, tiroid fonksiyonları için elzem bir mineraldir ve tükettiğimiz birçok besinin içerisinde de bulunmaktadır. Eğer ihtiyacımızdan fazla alınırsa da otoimmün tiroid hastalığına neden olabilmektedir.
Hipotiroidi olanların iyotlu tuz, hipertiroidi ve nodüler guatırı olanların aşırı iyot alımında hashimato tiroidi oluştuğu için iyotsuz tuz yemeleri gerekmektedir.
E vitamininden zengin beslenmede iyodun emilimini artırmaktadır.
Çinkodan zengin badem, deniz ürünleri, et, karaciğer, tavuk, hindi, fındık, ay çekirdeği, süt ve yumurta yeme alışkanlıklarınız arasında olmalıdır.
Selenyum minerali de tiroid hormonu için önemli rol oynamaktadır. Selenyumundan yetersiz beslenildiğinde kanda T4 ve TSH hormonu yükselir, T3 hormonu düşer. İyot ve selenyum eksikliği birlikte görülürse hastalığın şiddeti daha da artmaktadır. Selenyum seviyesinin düşmemesi için balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar selenyum kaynağı besinlerdendir.
Taurin, tiroid hormonlarının üretimi için elzem bir aminoasittir. Doktorunuz kontrolünde supleman olarak takviye alabilirsiniz. Doktorunuz önermedikçe hiçbir tableti almayın.
Deniz ürünleri, sarımsak, su teresi, yumurta sarısı, maydanoz, kayısı, mantar, bira mayası genel olarak triod fonksiyonları için faydalı besinlerdir. Fakat Kandida enfoksiyonu varsa mantar ve bira mayasından uzak durmakta fayda var.
Çikolata bakırdan zengin bir yiyecektir ama kadmiyumda içermesinden dolayı tiroid hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Fazla alınan kadmiyum selenyumu vücuttan atar.
Hipertiroidi olanlar süt, peynir, deniz mahsulleri, mor lahana, turp, kuruyemiş tüketimini azaltmalılar. Çay, kahve, alkol ve nikotin metabolizma hızını artıracağından tüketmemeye çalışmalılar.
 

TİROİT HORMONLARININ ÇALIŞMASINI AZALTAN YİYECEKLER

Beyaz lahana, Kara lahana Karnabahar Brokoli Turp Brüksel lahanası Hardal Soya fasulyesi Yer fıstığı

 

Bu gıdaların guatrojenik özellikleri fazladır. Çiğ olarak tüketmekten kaçının , pişirme ile guatrojenik özellikleri azalacaktır.  Guatrojenik özelliği bulunan besinler  vücuttaki tiroit hormonunun üretimini engelliyor. Bloke olan hormon yapımı nedeniyle de bu kez tiroit bezi büyüyor ve tiroit fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkiliyor.

Ödem ; Tiroit rahatsızlığı olan kişilerde en sık karşılaşılan problem ödemdir. Su tüketimi ihmal edilmemeli ve günde 2-2,5 litre su tüketmeyi hedefleyin.

Hipertiroidi olan kişiler deniz ürünleri, süt, peynir ,lahanagiller turpgiller ve kuruyemiş tüketimlerini azaltmalıdırlar.

Egzersiz; Tiroit hormonuna karşı duyarlılığı artırır, kas artışı ile metabolizma hızı artışı sağlanır.

Stress birçok hastalıkta olduğu gibi tiroit bulgularını da etkiler, stressten uzak durum. Düzenli ilaç kullanımı, fiziksel aktivite ve yeterli dengeli beslenme ile tiroit probleminizle başedebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum