Reklam
Reklam
MÜGE BAYOL

MÜGE BAYOL

SYLVİA-PLATH

01 Aralık 2018 - 09:44

Amerikalı yazar ve şair Sylvia Plath, trajik yaşamı ve intiharıyla da tanınır. 1940 yılında babası vefat ettiğinde Sylvia 8 yaşındaydı ve ilk şiirini o zaman yazdı. Çocukluk yıllarında rahatsızlığının ilk izleri gözlemlenmeye başlayan Plath, hayatı boyunca ileri derecedeki manik depresif bozukluğu ile boğuştu. 1950’de Smith College‘da gördüğü eğitime devam ederken ilk intihar girişimini gerçekleştirdi.

Plath 1956’da ünlü İngiliz şair, yazar Ted Hughes’la evlendi. Sylvia’nın kıskançlık krizleri evliliklerini kötü etkiledi. İlk çocuklarının doğumundan sonra Sylvia ve Ted’in arası ihanet sebebiyle açıldı. 1963 yılında daha 30 yaşındayken, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmemesi için bantla kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti.

FRANZ-KAFKA

Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 1883 yılında Prag’da dünyaya gelen Kafka, ailesinin altı çocuğundan ilkidir. İki erkek kardeşi daha bebekken ölen yazarın 3 kız kardeşi de Nazi’lerin toplama kampında öldüğü düşünülmektedir. Kötü bir çocukluk dönemi geçiren Kafka babasıyla hiç anlaşamadı ve ona karşı hep nefret duydu. Dönüşüm kitabındaysa böcek olarak tasvir ettiği kişi kendisidir çünkü kendisini babasının gözünde hep böcek kadar değeri olduğunu düşündü.

Yahudi olduğu için Almanlar tarafından, Almanca konuştuğu için de Çekler tarafından sevilmedi. 1917 yılının Ağustos ayında Kafka’nın ağzından kan geldi ve akciğer kanseri teşhisi konuldu. 1918 yılının sonbaharındaysa İspanyol gribine yakalandı ve haftalarca acı çekti. 1924 yılında gırtlağına kadar ilerleyen kanser sebebiyle konuşma yetisini kaybetti. Yemek yerken ve su içerken bile dayanılmaz acılar çekti. Yazar 3 Haziran 1924 yılında kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiğinde 40 yaşındaydı.

VİNCENT VAN GOGH

Hollandalı ressam Vincent van Gogh, 1853 yılında dünyaya geldi. Ünlü ressamın doğumundan bir yıl önce, annesi ölü doğum yapmıştı. Eğer bebek ölmeseydi adına Vincent deneceğini öğrenen Van Gogh bu durumdan çok etkilendi. Kariyeri boyunca kardeşi Theo’nun maddi yardımlarıyla geçimini sağladı. 1888 yılında ressam Paul Gauguin ile aralarının bozulması sebebiyle sol kulağının bir kısmını kesti. Giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarak intihar etti. Van Gogh en iyi eserlerini ürettiği son iki senesinde akıl sağlığı çok bozulmuştu. Günümüzde sanatçının hastalıklarına şizofreni, bipolar bozukluk, frengi ve boya zehirlenmesi gibi tanılar konuldu. Kötü beslenme, aşırı çalışma, uykusuzluk ve alkol düşkünlüğü de hastalığını arttırıcı sebepler olarak düşünülüyor.

EDGAR ALLAN POE

ABD’li şair ve yazar Edgar Allan Poe gotik edebiyatın öncülerindendir. 1809 yılında dünyaya geldikten 1 yıl sonra Poe’nun babası evi terk etti. Bir yıl sonra da annesi veremden öldü. Daha sonra Virginia’da bulunan zengin bir tüccar olan John Allen’ın yanına verildi. Virginia Üniversitesi’nde okuduğu zamanlarda yaptığı kumar borcu sebebiyle manevi babasıyla arası açıldı.

1831 yılında Baltimore’da yaşayan halası, kuzeni ve abisinin yanına taşındı. Baltimore’a yerleştikten kısa bir süre sonra, alkolik olan ve ağır hastalıklar geçiren abisi hayatını kaybetti. 1835’te kuzeni Virginia Clemm ile evlendi. 1842 yılında karısı Virginia’nın tüberküloz olduğunu öğrenince kendisini tamamen alkole verdi. 1847 Virginia’nın ölümü yazarı iyice yıktı. Poe, 3 Ekim 1849 yılında ismi Ryan’s Inn olan bir meyhanede kendinden geçmiş bir şekilde bulundu. Hastaneye kaldırıldıktan 4 gün sonra hayata gözlerini yumdu. Öldüğünde 40 yaşında olan Poe’nun cenazesine sadece 4 kişi katıldı.

HENRİ DE TOULOUSE-LAUTREC

19. yüzyılın sonlarında afiş yapmak ikinci sınıf bir değere sahipken ünlü ressam Henri de Toulouse-Lautrec, afişin bir sanat olarak değer kazanmasını sağladı. Köklü bir Fransız ailesine sahip olan Henri çocukluğunda iki büyük kaza geçirdi. 1878 yılında kaldığı şatoda cilalı döşeme üzerine düşüp sol bacağını kırdı. Bir sene sonra gezintiye çıktığı sırada tekrar düşerek sağ bacağını kırdı. Uzun süre boyunca tedavi gören sanatçının bu kazalar sebebiyle bacakları kısa kaldı ve bir daha büyümedi.

1899’da alkol zehirlenmesi yaşadığı için hastaneye kaldıran ressam burada bunalım dolu 3 ay geçirdi. 1901’de yeniden içkiye başlayınca durumu kötüleşti ve Temmuz ayında felç geçirdi. Henri 1901’in Eylül ayında 37 yaşında yaşamını yitirdi.

GEORGE-ORWELL

İngiliz edebiyatının en ünlü sanatçılarından George Orwell, hayatı boyunca karşılaştığı olayları eserlerine yansıttı. Para kazanmak için çalışmaya başladığı polis teşkilatını, şahit olduğu zulümler sebebiyle bıraktı. İspanya iç savaşı döneminde İspanya’nın yanında yer aldı ve savaşa gitti. Uzun süre parasızlıkla mücadele eden yazar yoksulluk çektiği yıllarda yakalandığı tüberküloz sebebiyle 46 yaşında Londra’da öldü.