SPİDER MAN: FAR FROM HOME
Reklam
Reklam
MÜGE BAYOL

MÜGE BAYOL

SPİDER MAN: FAR FROM HOME

06 Temmuz 2019 - 12:13

Marvel Sinematik Evreni’nin 23. filmi vizyona girmeden konuşulmaya başlandı.
Endgame sonrası Tony Stark’ın boşluğunu doldurabilecek mi soruları hepimizin kafasını karıştırdı. Fakat filmin, artık devasa hâle gelen bir sinematik evrenin işlevsel bir parçası olmanın da ötesinde, bu yapımı farklı bir noktaya konumlandıran bir özelliği var; o da Marvel’ın belki de ilk kendisine, ürettiği evrene ve bu türden sinema yapma pratiğe dair fikirler ortaya atıyor oluşu. Lafı çok uzatmadan biraz filmden bahsetmek istiyorum.
*****
Örümcek-Adam’ın Marvel Sinematik Evreni’ndeki ilk solo filmi, 2017 tarihli Örümcek-Adam: Eve Dönüş – Spider-Man: Homecoming’in de yönetmeni olan Jon Watts’ın imzasını taşıyan Far from Home, Avengers’ın Thanos’u alt ettiği Endgame’in sonrasında geçiyor ve tüm olan bitenden yorgun düşen Peter Parker’ın arkadaşları ve öğretmenleriyle çıktığı Avrupa yolculuğu esnasında yaşananları konu alıyor. Bu bağlamda New Yorklu bir süper kahramanın Avrupa’ya gidiyor ve olayların bu kıtada geçiyor oluşu da Örümcek-Adam’ın sinema yolculuğu açısından yeniliklerin habercisi gibi. Bu bağlamda Tom Holland’ın canlandırdığı yeni Peter Parker’ın bu filmle birlikte yerli yerine oturduğunu, karakterin bir lise öğrencisi oluşunun hakkının verildiğini söyleyebiliriz. Zaten Far from Home’un ilk bloğunun tamamı neredeyse bir gençlik komedisi olarak tasarlanmış. Lise öğrencilerinin yeni filizlenen ilişkilerine, kendi aralarındaki çekişmelerine ve sakar öğretmenlerin sebep olduğu türlü komikliklere odaklanan bu gençlik komedisi tadındaki blok, Elementals adı verilen ve Avrupa’nın büyük kentlerine saldıran yaratıkların anlatıya dâhil oluşuyla sonlanıyor ve artık matematiğine ziyadesiyle hâkim olduğunuz kahramanlık anlatılarından birine geçiş yaptığımızı düşünmeye başlıyoruz. Elemantals’ın açılış sahnesini bir kenara koyarsak herhangi bir girizgaha yer verilmeden kapı pencere kırarcasına “dalışı” gerekse bir anda ortaya çıkan, Jake Gyllenhaal tarafından hayat verilen Mysterio’nun bu yaratıkların üstesinden gelmesi Spider-Man: Far from Home’u, neyin ne olduğunu anlamanın, olup biteni takip etmenin güç olduğu bir şölene çeviriyor. Fakat tam burada, Mysterio’nun kimliğinin ve güçlerinin ortaya çıkması filmin anlatısında ciddi bir kırılmaya neden olduğu gibi, sinemanın ya da özelleştirirsek Marvel filmlerinin, seyirci üzerinde yarattığı illüzyonun sorgulandığı bir boyuta atlatıyor.
*****
Samuel L. Jackson, Tom Holland, Jake Gyllenhaal, Zendaya, Cobie Smulders gibi birçok başarılı oyuncunun bulunduğu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum ve 130 dakika su gibi geçecek diyerek demekten kendimi alamıyorum. Mutlu hafta sonları, iyi seyirler…