EN DEĞERLİMİZ; ANNELERİMİZ
Reklam
Reklam
MÜGE BAYOL

MÜGE BAYOL

EN DEĞERLİMİZ; ANNELERİMİZ

11 Mayıs 2019 - 10:09

Annelerimiz, kuşkusuz hepimiz için çok değerlidir. Kiminin yanı başında, kiminin uzaklarda ama biliriz ki hepimizin kalbindedir. Bizleri her anımızda, her yaşımızda düşünen, büyüten emekçilerdir annelerimiz. Yazımın devamında sizlere tarihçesinden de bahsedeceğim fakat öncesinde belirtmek istiyorum ki başta kendi annem olmak üzere tüm annelerin, bu güzel ve özel gününü tüm içten duygularımla kutluyorum.
*****
Anneler Günü kutlamalarının kökeni Eski Yunan uygarlığına dayanıyor. Rivayetlerden biri bugünün kutlanmasının Yunan mitolojisiyle ilişkili olduğudur. Mitolojiye göre pek çok tanrının annesi olarak kabul edilen Rhea çeşitli kutlamalarla onurlandırılmaktadır. Bu kutlamalar genellikle ilkbahar mevsiminde gerçekleşmektedir. Bu durumun bir benzeri de Antik Roma'da görülür. Antik Romalılar da bereket tanrıçası Kibele için çeşitli kutlamalar düzenlemişlerdir.
Yunanlılar Tanrıların annesi adına bahar aylarında kutlama yaparlardı. 1600'lü yıllarda İngilizler Annelerin Pazar'ı diye bir gün kutlarlardı. İngiliz anneler için düzenlenen kutlamalar Paskalya'dan sonraki ilk kırk gün içinde gerçekleşirdi. Bu dönemde İngiltere'de variyetli ve yoksul arasında büyük bir uçurum vardı. Yoksullar köle gibi çalışmak zorundaydılar. İş şansı uzakta olduğu için, hizmetçiler genellikle efendilerinin evlerinde yaşamak zorundaydılar. Annelerin Pazar'ı denilen günde, hizmetçilere izin verilir, onların anneleriyle zaman geçirmeleri desteklenirdi. Annelik Keki denilen bir tatlı pişirilir ve kutlama ruhunu desteklerdi.
Hıristiyanlık Avrupa'ya yayıldıkça, bu kutlamalar Anne Kilisesi'ne saygı gösterilerine dönüştü. Bakire Meryem'i anmaya yönelik bu kutlamalarda, hayat veren ve koruyan gücün önünde eğleniyordu. Böylece Annelerin Pazar'ı, kilisenin kanatları arasında eritildi. İnsanlar kilisenin de desteğiyle annelerini onurlandırmaya başladılar. ABD Anneler Günü'nü ilk olarak 1872'de Julia Ward Howe'un önerisiyle kutladı. Bu kutlamada, barış dolu bir yaşam fikri öne çıkarılıyordu. Bayan Howe, Boston'da anneler günü toplantıları düzenlemeye başladı. Anneler barışın simgesi olarak görülüyordu. 1907'de Philadelphia'lı Ana Jarvis, Anneler Günü'nün bütün ülkede kutlanması için bir kampanya başlattı. Kutlamaların kendi annesinin öldüğü tarihe, Mayıs'ın ikinci haftasında yapılmasını talep ediyordu. Talebi ertesi yıl, eyalet çapında gerçekleşti. 1911'de kutlamalar bütün ülkeye yayıldı. 1914'de Anneler Günü resmi bir kutlama günü olarak ilan edildi.
Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde Türkiye’de de mayıs ayının ikinci haftası ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanmasına karar verildi. 93 harbinin meşhur kahramanlarından 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun o yıl yılın annesi olarak seçildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum