BİR ŞEHRİ İKİYE AYIRAN DUVAR
Reklam
Reklam
MÜGE BAYOL

MÜGE BAYOL

BİR ŞEHRİ İKİYE AYIRAN DUVAR

06 Ekim 2018 - 09:53

Almanya’da bulunuyorum ve burası ile ilgili ilk akla gelen şeylerden biri de Berlin duvarı.

Ben de bu hafta sizlere 9 Kasım 1989 tarihinde yıkılan ve 27 yıl boyunca şehri ikiye ayıran  Berlin Duvarı ile ilgili bililer derledim.

Ayakta kaldığı süre boyunca pek çok insanın hayatına mal olan Berlin Duvarı bugün şehrin turistik noktalarından biri.

Berlin Duvarı 9 Kasım 1988 gecesi binlerce insanın katılımıyla yıkılmıştı. Berlin Duvarı'nın yıkılışı yıllardır ikiye ayrılmış olan Berlin'i birleştirdiği gibi dünya siyasetine de etki etti.

Berlin Duvarı'nın inşa edilmeye başlamasındaki en önemli etkenlerden biri de kentin doğu tarafında yaşayanların batı yakasına sürekli geçmeye başlaması ve oradakilerle etkileşim halinde olmasıydı. Soğuk Savaş döneminde bunun çok da hoş görülen bir durum olmaması nedeniyle Doğu Almanya meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda Berlin Duvarı'nın inşaatına başlandı. 1989 yılına gelindiğinde artık çok sayıda Doğu Almanya vatandaşı, ülkeden kaçmak için Çekoslovakya, Macaristan veya Yugoslavya'da bulunan Batı Almanya büyükelçiliklerine sığınma başvurularında bulunmaya başlamıştı. Bu durumun nedeni Doğu Almanya'daki işsizlik ve baskı gibi faktörler ağır basıyordu. binlerce kişi Berlin'in tarihi Brandenburg Kapısı önünde toplanmaya başladı. O dönem şehrin doğu yakasında bulunan Brandenburg Kapısı'nın önünden geçen Berlin Duvarı alanda toplanan binlerce Berlinli tarafından yıkılmaya başlandı.

Bir gece yarısı inşaatına başlanan Berlin Duvarı yine bir gece yarısı yıkılıyordu. Berlin Duvarı'nın resmi yıkımıysa 13 Haziran 1990'da gerçekleşti.