8 MART DÜNYA KADINLARININ GÜCÜ
Reklam
Reklam
MÜGE BAYOL

MÜGE BAYOL

8 MART DÜNYA KADINLARININ GÜCÜ

09 Mart 2019 - 10:21

Başlık yanlış değil doğru okudunuz… ‘’Kadınlar insandır, biz insanoğlu’’ demiş Neşet Ertaş, çünkü kadın öğrenirse, çocuklarına da öğretir, komşusuna da arkadaşına da… Kadın paylaşır, paylaştıkça çoğalır. Değer görmeleri için anne, bacı olmaya gerek olmayan, erkek egemen toplumu kabul etmeyen ve buna boyun eğmeyen, birilerinin ego savaşlarına maruz kalmayan, tecavüzün, tacizin, ölümlerin olmadığı, sözüm ona kanunların kader olmaktan çıktığı, ayıplarla, ön yargılarla, geri kafalılıkla savaşılmadığı, çocuk gelinlerin olmadığı, bedenlerinin, kahkahalarının namus sayılmadığı, kimsenin vicdanına, kimsenin sözüne mahkûm olmadığı, diledikleri gibi eğitim alabildikleri, emeğiyle kazandığının ‘’hangi yollardan kazandı kim bilir?’’ sorgusu olmaksızın hakkını alabildiği, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın mutlu yarınlarla tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum ve merak edenler için tarihi geçmişinden söz etmek istiyorum.
 
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?
 
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26- 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day- Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler’ in resmi internet sayfasında, günün tarihine ilişkin bölümde kutlamanın New York'ta ölen kadın işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

TÜRKİYE'DE KADINLAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLANDI?
 
Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.
"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.
Ey kahraman Türk Kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. Mustafa Kemal ATATÜRK