Oruç Reis'den para kazananlar…
Reklam
Reklam
Mehmet TALAY

Mehmet TALAY

Oruç Reis'den para kazananlar…

23 Eylül 2020 - 10:03

Şu anda Antalya limanında demirlenen, Türkiye’nin ilk yerli ve milli araştırma gemisi olarak adlandırılan ve ilan edilen “nawtekslerle”  Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arayan Oruç Reis gemisi, MTA (Maden Tetkik Araştırma) Genel Müdürlüğünün malıdır.
Yani devletin gemisidir.
Aylardır bu geminin araştırmaları her gün haberlerde evlerimize kadar ulaştı, İngilizce bir denizci terimi olan nawteks kelimesinin anlamı bile halkımız tarafından öğrenildi.
Geçenlerde merak ettim bir yakınımın üniversite öğrencisine “Oruç Reis kimdir ve bu gemiye neden bunun ismi verilmiştir” diye sordum.
Bana verdiği cevap aynen şöyle; “Herhalde balıkçılıkta büyük işler başaran Karadenizli bir reistir.” 
Denizcilik tarihimizin toplumun büyük çoğunluğu tarafından bilinmemesine üzüldüm.
Oruç Reisin aslen Midillili ve ünlü Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşanın ağabeyi olduğunu bilmiyorlar.
Osmanlıya bağlı olmadan Şehzade Korkut tarafından verilen gemilerle Cezayir’i feth edip oranın hükümdarı olduğunu, ölümünden sonra Cezayir’in Osmanlı devletine katıldığını bu genç insanlara öğretmeden “Mavi Vatan” nutkunu atmanın bir anlamı olacağını sanmıyorum.
 
Osmanlıdan bağımız olarak dönemin Türk devletini Cezayir’de kuran Oruç Reisin adının verildiği bu gemi devletin olmasına rağmen ne yazık ki geminin işletmesi devlet tarafından değil, özel bir şirket tarafından yapılmaktadır.
“Şu anda Antalya Limanına çekilen Oruç Reis gemisi için Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), 30 Mayıs 2019 tarihinde iki yıl boyunca işletilmesi için bir ihale düzenler.
Birgün Gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre; ihaleyi, Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı olduğunu bilinen ve uzun yıllardır eski iş ortağı olduğu da iddia edilen Salih Zeki Çakır’ın sahibi olduğu Oras Denizcilik ve Ticaret Limited Şirketi 4 milyon 775 bin dolar karşılığında alır.”
 
Oruç Reis gemisinin bu araştırmaya çıkması için yapılan bu kadarla da kalmaz.

  • 3 Temmuz 2019 tarihinde Oruç Reis Araştırma Gemisi İçin Koruma Gemisi Hizmet Alımı ihalesini de “Aras Romorkör Şirketi alır ve şirkete 2 milyon 327 bin dolar ödenir.”
  • Ayrıca 11 Temmuz 2019 tarihinde ise Oruç Reis Araştırma Gemisi Sismik Operasyon Ve İşbaşı Eğitim Hizmet Alımı adı altında bir ihale daha düzenlenir ve bu ihaleyi de “Horizon Global Enerji ve İleri Teknolojiler Anonim Şirketine 2 milyon 588 bin dolar ödenir.”
  • 17 Aralık 2019 tarihinde de Oruç Reis Araştırma Gemisi İçin Takip Gemisi Hizmet Alımı için bir ihale düzenlenir.
 Bu ihaleyle de MTA kasasından “Aras Romorkör Şirketi’ne tam 1 milyon 149 bin dolar ödenir”
 
Ülkemizi Yunanistan’la savaşın eşiğine getiren Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama çalışması yaptığı için uluslar arası bir mesele haline gelen Oruç Reis gemisinin araştırma çalışmasının AKP’nin son başbakanı Binali Yıldırım’ın bir iş ortağına verilmesi kadar utanç verici bir işlem daha olamaz.
Bu kadar stratejik ve ulusal güvenlikle ilgili bir çalışma için MTA’da ya da Deniz Kuvvetleri Komutanlığında bu gemiyi devlet için işletecek kadro kalmadı mı?
Ulusal güvenlik ve stratejik bir meseleyi bile nasıl olur da birilerine para kazanma aracı haline getirebildiniz?
Devletin olan bir gemi petrol arayacak, o gemiyi Deniz ve Hava Kuvvetlerinin savaş gemileri ve savaş uçakları koruyacak ama bunu yapması için özel şirketlere 10 milyon 839 bin dolar ödenecek…
Asla kabul edilemez…
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum