MEMLEKET MASASI…
Reklam
Reklam
Mehmet TALAY

Mehmet TALAY

MEMLEKET MASASI…

21 Mayıs 2020 - 07:43

Bir süredir haber kanallarında ve çeşitli mahfillerde “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Memleket Masası” teklifi çeşitli şekillerde tartışılıyor.
Ülkenin çok kötü yönetildiği böylesine bir dönemde üstelik salgın hastalığın kol gezdiği, insanların can kaygısına düştüğü günlerde siyasi yapıların “ulusal  gündemle” bir masa etrafında toplanıp krizden çıkışı tartışması, iktidara kolaylaştırıcı önerilerde bulunması çok önemli.
Ancak Erdoğan ve yardımcı kuvveti Bahçeli, muhalefetle bir masada oturup ülke sorunlarını tartışmayı “biz beceremedik gelin siz de yardımcı olun” anlamında ele aldıkları ve kamuoyunda beceriksiz konumuna düşeceklerini düşündükleri için Akşener’in bu teklifini geri çevirdiler.
 
Ancak iktidar kanadı kabul etmedi diye Memleket Masası teklifi bence ortada kalmamalı.
“Millet İttifakının bileşenleri ile bu ittifak dışındaki tüm muhalefet partileri böylesine bir masa etrafında toplanmalıdır.”
Çünkü Millet İttifakını oluşturan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin böyle bir masa etrafında toplanmaları hem memleketin hem de İttifakın yapısı ve geleceği için bir ihtiyaç durumundadır.
Murat Yetkin, bir yazısında “Millet İttifakı, Cumhur İttifakı gibi stratejik bir ittifak değil, seçimle sınırlı taktik bir ittifaktır” diyor.
Bence çok doğru bir tespit yapmış Yetkin…
AK Parti ve MHP, farklılıklarını koruyarak ülkenin nasıl yönetileceğine ilişkin ortak hedefler koyarak bir strateji oluşturmuşlar ve İttifaklarını bu stratejiye göre oluşturup birlikte yürüyorlar…
Lakin Millet İttifakının hali hazırda ülkeyi nasıl birlikte yöneteceklerine dair oluşturdukları bir strateji yok ve ilişkiler sadece seçimle sınırlı, yani taktiksel…
Stratejik ittifakları, genel politikalarda bir sapma olmadıkça kolayca bozulmazlar ama taktik ittifaklar zayıf ve siyasi çıkar üzerine kurulu olduğu için kolayca bozulacak bir yapıdadırlar.
Bu nedenle AKP ve MHP sürekli olarak Millet İttifakının bozulması için ittifakı oluşturanlar arasındaki siyasi farklılıkları kaşıyıp duruyorlar.
Ve bunu da en kolay biçimde PKK=HDP ve HDP ile CHP iltisakını gündeme taşıyıp İYİ Partiyi bu ittifaktan koparmaya çalışıyorlar.
 
İşte tam da bu noktada Akşener’in Memleket Masası teklifi çok öneli hale gelmektedir.
Muhalefetin  bu masa etrafında toplanarak “gelecekte ülkeyi nasıl yöneteceklerini, parlamenter sisteme nasıl geçeceklerini, hukuk devletini yeniden nasıl şekillendireceklerini, milli gelirin nasıl ve ne şekilde bölüşüleceğini, güvenlik politikalarının nasıl olacağını, HDP ile ilişkileri nasıl yürüteceklerini belirten ve bir anlamda gelecekteki anayasanın taslağı olacak bir manifestoyu kamuoyuna açıklamaları, ittifakın taktik olmaktan çıkarır stratejik ittifak haline dönüştürür…”
 
Bu türden yapılacak Memleket Masası çalışmaları şu andaki Millet İttifakı ile sınırlı kalmamalı, sağda/solda olan ve böyle bir çalışmaya katılacak olan tüm muhalefet partilerini de kapsamalıdır.
Çünkü iktidar olunduğunda yapılacak olan şey, devletin ve sistemin yeniden restorasyonudur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum