Yeniden başlıyormuş gibi…
Reklam
Reklam
İhsan COŞKUN

İhsan COŞKUN

Yeniden başlıyormuş gibi…

08 Mayıs 2020 - 07:33

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, futbol dünyasının beklediği açıklamayı yaptı. Özdemir, Türkiye’de futbolun 12 Haziran itibariyle yeniden başlayacağını açıkladı.
Yani futbol takımlarının önlerinde, kalan maçlara hazırlanmak için yaklaşık 5 haftalık bir süreç bulunuyor.  Futbolcular ve teknik heyetler için önümüzdeki beş hafta çok zorlu ve sıkıntılı geçecektir.
Çünkü futbolcular ilk kez, çim sahadan bu kadar uzakta kalıyorlar. Yeniden form tutmaları, bu dönemde aldıkları fazla kiloları verebilmeleri, kondisyon yüklemeleri ve mental anlamda hazır hale gelebilmeleri  açıkçası çok kolay olmayacaktır. Kaldı ki; çoğumuz ligdeki puan durumunu unuttuk. Hatta öyle tarihi günler geçirdik ki, lig başlayacağında hangi takımla karşılaşacağımızı dahi hatırlamıyoruz.
Yani söylemek istediğim, 11 Mart’tan itibaren öyle şeyler yaşadık ki bu dönemde futbolu düşünmek aklımıza dahi gelmedi.
Ülkemizde binlerce insan hayatını kaybetti.
Caddeler, sokaklar boşaldı, hayat durdu, binlerce insan hastanelerde, yoğun bakım ünitelerinde hayatta kalma mücadelesi verdi, vermeye de devam ediyor. Diğer yandan insanlar işsiz kaldı, işyerleri kapandı.
Bundan sonrasında da bizleri, ülkemizi ve dünyayı nelerin beklediğini bilmiyoruz.
Yani öyle kötü günler geçirdik ve gördük ki, futbolu düşünmeye fırsatımız olmadı.
Hepimiz bu süreçten ciddi anlamda etkilendik.
Elbette bizim kadar futbolcular da etkilendi.
Futbolcuların, böyle bir sürecin ardından, hem fiziksel hem de mental anlamda lige hazırlanabilmeleri çok kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.
Diğer yandan takımları, çok zorlu ve heyecanı yüksek bir 8 hafta bekliyor olacaktır. 
Kaldı ki, ligde her şey netleşmiş ve bitmiş değil.
Ligin üstü de, altı da adeta kaynayan kazan gibi.
Birçok takımın şampiyonluk şansı olduğu gibi, altta da bir çok takım kümede kalma mücadelesi içerisinde.
Bu dönemde takımlar ligdeki durumlarına aldırış etmeden, sanki lige yeniden başlıyormuş gibi hazırlanacaklardır.
Belki de bu dönem;  ligin altında bulunan, kümede kalma mücadelesi veren takımlara yaradığını söyleyebiliriz. Çünkü yeniden hazırlanma şansı yakaladılar. Form tutma anlamında, diğer takımlarla eşit durumdalar.
Ligin kalan 8 haftalık periyodunda, enteresan bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz.
En büyük sıkıntı ise haziran ve temmuz aylarında Antalya’nın sıcağını düşünürsek futbolcuların bu sıcakta nasıl maçlara hazırlanacağı ve sahaya çıkacağıdır.
Bakalım bekleyip göreceğiz, inşallah aşırı sıcaklar böyle bir dönemde futbolcular üzerinde sağlık sorunlarına neden olmaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum