casino siteleri
Reklam
Dr. Diyetisyen Hatice Baygut

Dr. Diyetisyen Hatice Baygut

Sağlık

Granola

11 Ağustos 2022 - 09:43

İnsanların kahvaltıda tükettiği çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bu ürünleri birçok kişi zevkle tüketmektedir. Bazı kahvaltılık ürünler oldukça lezzetlidir ve çokta faydalıdır. Kahvaltıda tercih edilen bu ürünler ile keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Farklı bir kahvaltılık ürün ise granoladır. 
Granola için aslında standart bir formül yoktur. Granola, yulaf ezmesi, fındık, badem, ceviz gibi bazı kuruyemişler, kurutulmuş meyvelerden yapılan ve fırına atılan bir çerez türüdür. Genellikle kahvaltıda tercih edilen granola, spor yapanların ve kilo vermek isteyenlerin favori yiyecekleri arasında yer alıyor.
Granola özellikle kahvaltılarda süt ya da yoğurda karıştırılarak tüketilebilir. Granola kahvaltıya ek olarak ara öğünlerde de tüketilebilinir. Granolayı koruma şekliniz de tüketim şekli kadar önemlidir. Granolayı en iyi şekilde koruyabilmek için kuru, serin ve karanlık yerlerde muhafaza etmelisiniz. 
Yeni nesil beslenme periyodu içinde kendine yer edinen granola, besleyici olduğu kadar birçok kişinin de tercih etmesi ile beraber popüler olan bir besleme ürünüdür. Çeşitli vitamin,mineral ve  protein kaynağı olarak kahvaltı sofralarında yerini alan granola yulafın yanı sıra birçok farklı meyve ve kuruyemiş içeriğine de sahip olması ile bilinmektedir. Kahvaltılarda tüketimine yer açılan müslinin akrabası olarak da ifade edilebilen granola sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına destek olmaktadır. Granola faydalarından bahsetmek için granolanın sağlıklı yağlar, kuruyemişler ve tohumlardan zengin üretilmesi ve rafine şeker kaynaklarından uzak üretilmiş olması gerekir.
 
Granola seçerken bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Tatlandırıcı aynı zamanda da yapışkan bir baz oluşturucu olarak kullanılan malzemenin kimi zaman bal, kimi zaman şeker, kimi zaman pekmez, kimi zaman şurup, kimi zaman da tatlandırıcılardan oluşması kafa karışıklığı yaratıyor ve sağlıklı olan granolayı masum bir alternatif yapmaktan çıkarıyor. Bu noktada yapmanız gereken şey; eklenti şeker, glukoz şurubu ve tatlandırıcı içermeyen, kendi meyveleri yardımıyla tatlı tada ulaşan granolaları tercih etmek olmalı.
  • İkinci önemli nokta da kullanılan yağlı tohumların türü ve miktarı. Eğer sağlıklı bir alternatif arıyorsanız ya da kilo vermeyi/korumayı amaçlıyorsanız mutlaka yağlı tohum içeriğini irdelemeli, enerjinin yarısından fazlasının yağlı tohumlardan gelmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Porsiyon kontrolü de çok önemli. Hem yulaf ezmesi, hem de kuru meyve miktarına dikkat etmeli, hepsinin bir denge içinde olmasına özen göstermelisiniz. Bazı granolalarda enerjinin %30 ve fazlası kuru meyvelerden geliyor. Bu durumda iki porsiyon ve üstünde meyve tüketimi sağlanmış olduğundan alınan karbonhidrat yükü artıyor ve granola kurtarıcı sağlıklı alternatif öğün amacına ulaşmıyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum