YEREL BASINA SAHİP ÇIK!
Derya UĞURAL

Derya UĞURAL

YEREL BASINA SAHİP ÇIK!

24 Aralık 2019 - 07:42

Bugün Hürses’in doğum günü… Tabi ki mutluyuz, gururluyuz. Yılda bir gün bile olsa, yaşadığımız sıkıntıları unutmanın keyfini, gazeteci olmanın sevincini yaşıyoruz.
Yaşadığımız sıkıntılar?..
Ben anlatmayayım sıkıntıları… Şöyle yapalım, size bir manşetten bahsedeyim…
* * * * *
Ekim ayında, yurt genelinde bir grup yerel gazete, “Yerel basına sahip çık” ortak manşetiyle çıktı ve bir bildiri yayımladı. Bildiri, adeta bir çığlık… Diyor ki…
“Yerel basınımızın bugün içinde bulunduğu zor durum, tek bir nedene bağlı değildir. Yıllardır giderek artan sıkıntılar, 2018 Temmuz ayından itibaren döviz kurlarındaki artış nedeni ile had safhaya çıkmıştır. Ülkemizde bulunan kâğıt fabrikalarının özelleştirilmesi ve özelleştirilen fabrikaların üretim yapmamaları nedeni ile kâğıtta dışa bağımlı bir hale gelinmiştir. Gazetelerin diğer sarf malzemelerinin çok büyük bir bölümü de ithal olarak sağlanmaktadır. Bu nedenle maliyetler son bir yılda ikiye, hatta üçe katlanmıştır. Maliyetler artarken, gazete gelirleri ise hızla düşmüş ve halen düşmeye de devam etmektedir. Bunun başlıca nedeni ise, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli yöntemlerle devlet ihale kanununu delme girişimleridir.”
“Yerel gazetelerin, özellikle son bir yıl içinde, ekonomik sorunlar nedeniyle özel sektörün giderek daralan reklam bütçelerinin yanı sıra, bazı aylar tek bir resmi ilan almadan ayakta durmaya çalışmaları mesleklerine duydukları sevgi ve istihdam ettikleri personele ve bunların ailelerine karşı sorumluluk duygularından başka bir şeyle izah edilemez.”
“Asıl olan, tüm basın yayın kuruluşlarının, görevlerini tam anlamı ile yerine getirebilmeleri için bağımsız olmalarıdır. Bu da ancak ekonomik bağımsızlık ile sağlanabilecek bir olgudur. Aksi halde, belirli sermaye grupları ya da bir takım siyasi oluşumların himayelerine girmiş bir basın tekelleşmesi meydana gelecektir ki; bu da, bir kente, ya da ülkeye yapılabilecek en büyük ihanettir.”
 
* * * * *
Bildirinin son cümlesi, bizim de son cümlemiz olsun: “Seni kör, sağır, dilsiz bırakmak isteyenlere karşı, yerel gazetelerine, radyolarına, haber sitelerine sahip çık!”
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum