SAVAŞIRKEN 'BİZDEN', ÖLÜNCE 'ÖTEKİ'
Derya UĞURAL

Derya UĞURAL

SAVAŞIRKEN 'BİZDEN', ÖLÜNCE 'ÖTEKİ'

08 Ocak 2020 - 07:19

Berkay, daha 25 yaşındaydı… 2 Ocak’ta, Irak’ın kuzeyinde PKK’lılarla çıkan çatışmada şehit düştü. Vatanı için savaşırken öldü Berkay… Ama cenazesine, ne devletin zirvesi, ne de Genelkurmay’dan hiç kimse katılmamıştı. Nedeni; can yakmanın ötesinde, mide bulandırıcı: Berkay Aleviydi!
Bu ilk değil… Daha önce de Alevi şehitlerin cenazesine devlet erkanı katılmamıştı. Vatanı için ölen Özkan’ın, Barış’ın, Kenan’ın, Ozan’ın ve daha nice gencimizin cenaze töreninde, yetkililer yoktu.
Ayakları bir türlü cemevine girmiyordu. Yargıtay, “cemevleri ibadethanedir” diye karar vermişti ama; onlar için tek ibadethane camiydi. Girmediler cemevine, kendilerine benzemeyeni yok sayan zihniyetle, giremediler…
* * * * *
Yıllardır süren eleştiriler yoğunlaşınca, 2015 yılında, Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada; “TSK olarak bizler hiçbir evladımızı Türk, Çerkez, Boşnak, Kürt, Alevi, Sünni, gayrimüslim olarak görmeyiz, görülmesine de asla müsamaha etmeyiz. Hepsi Mehmetçiktir ve gözümüzde gönlümüzde değerleri birdir” dese de; Alevi şehitlere, uzun yıllardır ‘öteki’ gibi davranıldığı çok net görünüyor.
Şehitlere ‘kelle’ diyen zihniyetin, bir de şehit Alevi olunca, tümden yok sayması, ne yazık ki şaşırtıcı gelmiyor.
Kimileri daha da öteye giderek, “Aleviler şehit sayılmaz” diyor, iyi mi! Sosyal medyada, bu konuda öyle nefret dolu söylemler var ki! Üzgünüm ama, “balık baştan kokar” atasözü, buraya çok yakışıyor.
* * * * *
Konuyla ilgisi nedeniyle anlatmalıyım. Biliyorsunuz, İranlı efsane komutan Kasım Süleymani öldürüldü. Şii inanca sahipti, yani ‘bizden’ değildi. Emekli Tümgeneral Beyazıt Karakaş, onurlu bir askere yakışır biçimde konuştu Süleymani’nin ardından: “Kasım Süleymani, bizim dini inançlarımıza göre, şehit olmuştur. Süleymani, ülkesinin ABD ve İsrail saldırılarına karşı savunulması için çalışan bir neferdi. Ülkesinin işgaline karşı direndiği için bir kahramandır.”
Berkay ve diğerleri de, ülkelerini savunurken şehit olmuş birer kahramandırlar. Bu gerçeği, hiçbir yobaz beyin, hiçbir din ya da mezhep değiştiremez. Boşuna uğraşmasınlar!
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum