Konyaaltı Sahili…
Reklam
Reklam
Ayla ÇEKİÇ

Ayla ÇEKİÇ

Konyaaltı Sahili…

03 Şubat 2020 - 07:14

Bu sahil meselesine dair mevzulara artık girmeyeyim diyorum, dayanamıyorum.
Milyonlar harcanan, vizyon proje spotu ile pazarlanan Konyaaltı Sahil projesi...
Türel’in her seçim öncesi, telaşla bütçesi kadar etkili olmayan, hatta 2009’da plansız alelacele hayata geçirdiği projelerinde benzeri bir proje...
2004 sonrası 2014’de ikinci kez seçilen Türel, 2019’da ikinci kez kaybetti. 4’lü yıllarda gelen 9’lu yıllarda gittiği fark edilirse, 2024’te belki yeniden aday olur.
Hani üretilmiş bir hikaye vardır.
‘Allah’ın hakkı üçtür’ diye...
Nasıl olsa her gidişte Antalya halkının sırtına yüklenen borç yükü, hiç konuşulmuyor ve unutuluyor!
Tarih tekerrür etti bir kere, tekrar niye etmesin?
Neyse konumuza dönelim.
Antalya Büyükşehir Belediye eski Başkanı Menderes Türel’in adeta  ‘Ben yaptım sende işletmeden devret’ ihalesi iptal edildi.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen CHP’li Muhittin Böcek, 20 Ocak 2020 tarihinde gerekçelerini sıraladığı ihale, sözleşme şartları sağlanmadığından ve belediyede telafisi olmayan kamu zararı oluştuğundan ihale ve sözleşmenin iptal edildiğini açıkladı.
Gelin şimdi ‘işletmeci firmanın Antalya 2. İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı başvurusu aldığı durdurma kararına gelmeden hafızamızı tazeleyelim…
Böcek ve Türel’in Konyaaltı Sahil kesişmesine hatırlayalım.
Sahil o günlerde Konyaaltı Belediyesi’ne bağlı.
İlk kesişme 2014’de yeniden seçilen Türel’in sahil büfelerini Konyaaltı’ndan alması ile başladı.
Türel 2017’de seçim yakınlaşırken dillendirdiği vizyon projeleri için atağa geçti...
Tünektepe, Film Stüdyoları, Kruvazör liman ve Boğaçay -Konyaaltı Sahil Park projeleri …
Bu projelerden, boş kasasına Boğaçay’ı için devletten kamulaştırma bedeli aldı.
766 milyon belediye kasasına gelen para ile Boğaçay projesine başladı.
Yap –işlet-devret modelinden vazgeçti ve 254 milyon 289 bin 127 lira harcayarak Konyaaltı Sahil Projesi’ni hayata geçirdi.
Doğası gereği kentin gerdanlığı olan, alt yapı, peyzaj düzenlenmesi için milyonlar harcanan sahili 29 Mart 2018 tarihinde kapalı Teklif Usulü ile kira ve işletme ihalesine çıktı.
İhaleye tek katılan Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik A.Ş.- Senatalya Turizm Seyahat Acentası Dış. Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığına, Konyaaltı Sahili 20 Nisan 2018 tarihinde imzalanan sözleşme ile 8+10+10 yıl toplam 28 yıl olarak verildi…
Peki ismi sonradan ALSE adını alan şirketin ortakları kimdi?
Hülya Koçyiğit’in damadı, ihalenin hemen sonrası iflasını isteyen Ender Alkoçlar ve sahilin bir önceki işletmecisi Suat Ünver.
Önce Suat Ünver’in ilk Konyaaltı sahili işletmecisi olma sürecini hatırlayalım…
24 MART 2017 tarihli 616 sayılı encümen kararıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahili ANET A.Ş.’ye 1.374.500 TL artı KDV bedelle 6 aylık süreyle kiraya vermişti.
İhaleden 6 gün sonrası ANET AŞ’nin sahili 15 Ekim 2017 tarihine kadar kısmı işletmesi için özel bir şirketle mutabakata vardıklarını açıklamasıyla öğrenmiştik.
ANET A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Urcu, HÜRSES Gazetesi’ne verdiği demeçte şunları dile getirmişti: “Konyaaltı Sahil Projesi’ni Büyükşehir Belediyesi yapacak. Sahildeki 10 adet büfe ile birlikte şemsiye ve şezlong işletmesi ile güvenliğini bu sezon 15 Ekim 2017 tarihine kadar Sena Tur’un sahipleri Suat ve Sabri Ünver kardeşler üstlendi.”
O gün Urcu bize, 1.374 milyon bedelle aldığı sahili, neden daha düşük  800 bin TL gibi bir bedelle kiralama ihtiyacı duyduğunu açıklayamadığının yanı sıra, yap-işlet-devret modelinden vazgeçilerek, yapımına 6 ay sonra başlanacak sahili, alelacele 6 ay gibi kısa süreli Suat Ünver’e  işletmeye verdiğini  açıklayamamıştı.
HÜRSES Gazetesi, dönemin başkanı Menderes Türel’in, vizyon projelerinden ‘Konyaaltı Sahil Antalya Yaşam Park Projesi’nin yap-işlet-devret ihalesi öncesi, sahildeki büfeleri, 6 aylık gibi kısa süreliğine kiraya verilmesiyle ilgili kamuoyunun merak ettiği şu soruları sormuştu…
1-​GEÇTİĞİMİZ YIL SAHİLİN BİR KISMINI ÜCRETSİZ, BİR KISMINI ÜCRETLİ KENDİ İŞLETEN ANET A.Ş, BU SEZON 6 AYLIK SÜRE İÇİN SAHİLİN TAMAMI NEDEN ÖZELLEŞTİRMİŞTİR?
2-​İKİ YILDIR ANET A.Ş’YE VERİLEN VE BU SEZON DA ACİLİYET GÖSTERMESİ ADINA 51/G İLE ANET A.Ş’YE VERİLEN BEACH PARK’IN DIŞINDA SADECE KONYAALTI SAHİLİ’NDE BULUNAN BÜFELER HANGİ GEREKÇE İLE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA 6 AYLIK SÜRE İLE KİRAYA VERİLMİŞTİR?
3-​ANET A.Ş TARAFINDAN BÜFELER 6 AYLIĞINA ALT İŞLETMECİYE VERİLİRKEN, KAÇ FİRMADAN TEKLİF ALINMIŞ VE KİMLER DAVET EDİLMİŞTİR?
4-​BU TEKNİKLE BÜFE VE SAHİL İŞLETME HAKKININ VERİLMESİNDE KAMU YARARI VAR MIDIR?
5-​ BELEDİYE ŞİRKETLERİNİN KAMU YARARI GÖZETEREK ÇALIŞMA YAPMASI GEREKİRKEN, BÜFELERİN ÖZEL BİR FİRMAYA 6 ay KİRALANMASINDA NE AMAÇLANMIŞTIR?
6- ​6 AYLIK GİBİ KISA BİR SÜRELİĞİNE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA ANET TARAFINDAN KİRALANAN;
A- SAHİL DÜZENLENMESİNİN MALİYETİNİ KİM KARŞILIYOR?
B- GÜVENLİK VE TEMİZLİK MALİYETİNİ KİM KARŞILIYOR?
Sorduğumuz sorulara, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına Genel Sekreter Birol Ekici imzasıyla 28.04.2017 tarih ve 14308172-622.03-E.262/21556 sayılı üst yazıyla gelen yazılı açıklamada; belediye şirketi ANET A.Ş.’nin Konyaaltı Sahili’nin giderlerinden kurtularak gelir elde ettiği dile getirilirmiş ve merak edilen sorularla ilgili yanıt verilmemişti.
Altı ay boyunca temizlik, güvenlik gibi gideri olmadan işletmeyi yapan firma büfelerin bazılarını sahilde bulunan otellerin kullanımı için kiralamakla beraber sahil işletmeci sıfatını almıştı.
Bu arada Antalya Büyükşehir Belediyesi HÜRSES Gazetesi’ne ambargo uyguladı.
Konyaaltı sahil projesi hakkında kamuoyunu bilgilendirme haberlerimize, Türel adına Av.Caner Şahinkaya’nın yolladığı son derece laubali ve iftira dolu ihtar mektupları aldık.
Gazetemiz hakkında yaptıkları suç duyurusu nedeni ile savcılık makamında ifade verdik.
Antalya Büyükşehir Belediye meclis kürsüsünde, eski başkan Türel ‘Büfe isteyip alamadılar diye böyle haberler yapıyorlar’ bile dedi.
Halihazırda Türel’in verdiği büfeleri, sahili vb işletmeleri olan yayınların ve gazetelerin manşetlerine haber olduk böylece...
Sonra ne oldu?
Sahilin bakımı, onarımı, temizliği, güvenliği yine Büyükşehir Belediyesi’ne ait
28 yıllığına sahili kiralayan Alkoçlar &Senantalya ortaklığı ALSE ismini aldı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ihaleyi iptal etmeden iki ay önce, Suat Ünver işletmedeki ortaklıktan ayrıldı.
Yatırım yapmadan mekanları başkalarına kiralayan işletmeci firma, ihalenin iptaline yasal hakkını kullanıp yürütmeyi durdurma aldı.
Peki sonuç?
Sonuç şu kent politikaları şu Antalya yenilgisinin muhterisleri, şu ziyaret kuşları, şu aklanmaya çalışan siyasetçiler, şu naftalin kokan bürokratlar, şu idareyi maslahatçılar ortalıkta dolaşıp duruyorlar...
İyi haftalar...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum