SİYASET, ADAYLIK VE MECLİS
Reklam
Reklam
Abdullah YALÇIN

Abdullah YALÇIN

SİYASET, ADAYLIK VE MECLİS

11 Şubat 2019 - 09:56

Yerel seçimlere 48 gün kaldı.
Seçim öncesi ilçe belediye meclisleri önümüzdeki ay son kez meclislerini yapacak.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi ise bugün un dışında önümüzdeki ay yapılacak.
Dediğim gibi bugün Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Başkan Menderes Türel bakanlığında gerçekleştirilecek.
140 gündem maddesinin 7 maddesi bilgilendirme, 2 maddesi arsa satışı için Encümene yetki istenmesi ki seçim öncesi arsa satışının etik olduğunu düşünmüyorum.
İmar plan değişikliklerine baktığımız zaman karara bağlanacak olan 43 madde imar ile ilgili. Bunun da büyük bölümü ilçe belediyelerinden gelen uygulama imar plan değişiklikleri.
Ayrıca komisyona gidecek ve önümüzdeki 68 adet imar plan değişikliği komisyona gönderilecek. Seçimden önce son yapılacak olan ve belki bir daha meclis üyesi olamayacak üyeler tarafından imar kararları verilecek.
*****
Bir meclis gündeminde total da 111 adet imar plan değişikliği olur mu?
Bazı imar plan değişikliği ile ilgili bazı maddeler ise daha önce yapılmış ve karara alınmış imar plan değişikliklerinin İdare Mahkemeleri tarafından iptal edilmesini içeriyor.
Demek ki, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı gözetilmeden imar plan değişiklikleri yapılmış ki, İdare Mahkemeleri iptal etmiş.
“Belediye Meclisleri Şehir Plancı bürosu gibi çalışıyor” dediğimiz zaman kızıyorlar.
Yahu ihtisas komisyonu olan İmar ve Şehircilik Komisyonu imar plan değişiklik taleplerini teknik açıdan inceliyor ve ona göre raporunu yazıyor. Ama bakıyorsunuz Büyükşehir Belediyesi’nde AKP grubu teknik rapora ya ekleme yapıyor ya da bazı kararları çıkarıyor.
Amaç birilerini zengin etmek ve rant yaratmak.
*****
31 Mart yerel seçimlerde bir kez daha şahit olduk ki, bazı insanların derdi iktidar olmak ya da partisinin iktidar olması değil, kendisinin belediye başkan adayı ya da meclis üyesi adayı olmak.
Bunu AKP’de, MHP’de ve CHP’de gördük.
5 yıl boyunca AKP’nin genelde ve yerelde ürettiği siyasetleri, projeleri sert bir dille eleştirenler, lafa geldiğinde “CHP iktidarında işler böyle olmayacak. Katılımcı ve şeffaf yönetim ilkesi olacak” diyenler aday yapılmayınca belki seçmeni bile olmayan DSP’ye gidip aday oluyorlar.
Dolayısı ile bana göre yıllarca eleştirdikleri AKP’ye altın tepsi ile iktidarlığı vermeye çalışıyorlar.
Hadi AKP’yi de değerlendirelim, yıllarca başkan vekilliği yapmış, AKP’nin tüm plan ve projelerini 5 yıl boyunca öve öve bitirememiş bir meclis üyesi de kalkıyor aday gösterilmediği için CHP’den aday olmak istiyor.
Yine bir ilçemizin AKP’li belediye başkanı yeniden aday gösterilmeyince o da Saadet Partisi’ne giderek aday oluyor.
Siyaset resmen ayaklara düşmüş durumda ve bu durumun AKP’nin işine yarayacağını düşünüyorum.
İYİ HAFTALAR.