ERKEN GENEL SEÇİM VE YEREL SEÇİM
Reklam
Reklam
Abdullah YALÇIN

Abdullah YALÇIN

ERKEN GENEL SEÇİM VE YEREL SEÇİM

14 Mart 2019 - 10:14

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘anket sonuçlarına inanmıyorum’ dedi ya, anket sonuçlarında gerilerde olduğunu gören Cumhur İttifakı’nın adayları da anketlere inanmadıklarını söylemeye başladı.
Genel seçim havasına sokulan yerel seçimlerle ilgili anketlere güvenmeyen ya da güvenen tüm siyasi partilerin anket yaptırdıkları biliniyor.
Anketlere güvenmediklerini söyleyenlerin bundan önceki genel ve yerel seçim kampanyalarını anketlere göre yönlendirdiklerini, gerektiğinde strateji değiştirdiği de siyasi uzmanların açıklamalarından öğreniyoruz.
Burada asıl önemli olan anketlere güvenip güvenmenin dışında, Cumhur İttifakı’nın (anket sonuçlarına göre) Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Mersin, Balıkesir, Antalya kentlerinde seçimi kaybetmeleri halinde önümüzdeki süreç de ‘güven’ konusunun ve erken seçim gündeme gelip gelmeyeceği.
Eğer öyle bir gelişme olursu, erken seçim söylemleri 2023 seçimlerine kadar gidebilir.
*****
Dün KONYSİAD’ın konuğu AKP’nin adayı ve mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu.
Klasiktir, AKP adayları bugüne kadar hiçbir zaman rakipleri ile bir TV kanalına birlikte çıkmayı, bu tür iş insanlarının davetine bile yalnız çıkmayı tercih etmiştir.
Dün de öyle oldu ve önce Başkan Türel, KONYSİAD üyelerine projelerine anlatırken, rakibi Başkan Böcek’in ‘Halksu’ projesi ve Kurvaziyer Projesi konusunda eleştirilerde bulunmuş.
Bildiğim kadarı ile ‘Halksu’ projesi CHP’nin Türkiye geneli projesi.
Başkan Türel, eleştiride bulunurken, “Halksu dağıtacağına suyu ucuzlatır ve insanlara çeşmeden su içirirsin. Benim evde bile çeşme suyu içiliyor” demiş.
Buna inanmak mümkün, damacana almak istemeyenler çeşme suyunu arıtarak kullanıyor.
Böcek ise “Halksu’yun geliri Antalyaspor’a aktarılacak” demiş.
Eğer öyle ise eleştirmenin bir anlamı yok.
Kruvaziyer liman konusuna gelince;
Başkan Türel, Başkan Böcek’in projeleri arasında kruvaziyer liman projesi olduğunu, ancak bu Kruvaziyer projesini Büyük Liman’a yapılacağını söylediğini hatırlatmış.
Öncelikli olarak şunu söyleyeyim, Büyük Liman’ın genişletilmesi, hem Kruvaziyer’in burada olması hem de daha fazla konteynırların yurtdışına gönderilmesi dönemin Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ın projesiydi.
Bunun dışında Kruvaziyer Limanın dışında her hangi bir sahile yapılamayacağı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi ve Planlaması” ile belirlenmiştir.
Sonuç olarak, seçime 17 gün kaldı ve bu tartışmaların sonucunu 31 Mart akşamı hep birlikte göreceğiz.