CHP HEYETİNİN İLGİNÇ RAPORU
Reklam
Reklam
Abdullah YALÇIN

Abdullah YALÇIN

CHP HEYETİNİN İLGİNÇ RAPORU

06 Aralık 2018 - 10:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirdiği Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un Antalya’ya gelerek belediye başkan aday adayları ile yaptıkları mülakat, 61 ayrı STK’ya yaptıkları ziyaret ve Antalya milletvekilleri ile yaptıkları görüşme sonrası hazırladıkları rapor ortaya çıktı.

Bugün Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak olan CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında görüşülecek olan raporun gazetecilere bir gün önceden sızdırılması bana ilginç geldi.

Ayrıca raporun sahte olduğu ve Ali Haydar Hakverdiği’nin rapor hakkında yalanladığı bilgisi geldi.

İddialara göre de CHP Genel Merkez’in raporun sızdırılması hakkında soruşturma açılacağı da söyleniyor.

Rapor, çok detaylı hazırlanması da dikkat çekici ve ayrıca ilginç notlar bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı konusunda şunlar yazılmış:

Çetin Osman Budak’a ‘abi formülü’ olarak barışı sağlayabilir iddiası önerilmiş. Anketlerde de tanınırlık olarak geri planda kaldığı rapora yazılmış.

Muhittin Böcek’in tanınırlık bakımında ön planda olduğu, şehrin batısı ve kırsal bölgeden çok oy alabileceği, ancak örgüt ile bağının zayıf olmasından dolayı öncelikli olarak örgütlerin gönüllerinin alınması gerektiğine vurgu yapılmış.

Ümit Uysal’ın da başarılı ve tanınırlığının en yüksek isim olduğu yazılan raporda, doğu ilçelerinden çok oy alabileceği, ancak aday gösterilmesi durumunda ilçe belediye başkanlarının desteğinin alınması gerektiği belirtilmiş.

*****

Raporda ilçelerde tek tek değerlendirilmiş ve en önemlisi ise bugüne kadar bilinmeyen bir gerçekte ortaya çıkmış oldu.

Buna göre; Ümit Uysal eğer Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilirse Muratpaşa Belediyesi için Ömer Melli ve Murat Bulat’ın isimlerinin ön plana çıkmasının yanında CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul’un Muratpaşa Belediye Başkan adayı olmak istediği heyete bildirildiği vurgulanmış.

Kumbul’un ismi hiçbir zaman belediye başkan aday adaylığı için geçmezken, Genel Merkez’den gelen heyete ‘bende aday olmak istiyorum’ demesi sürpriz oldu.

Muhittin Böcek’in Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesi halinde Konyaaltı Belediye Başkan adaylığı için tek ismin Semih Esen olduğu raporda yer aldı.

Heyet raporunda bazı ilçelerde adayın kimler olması gerektiğini isim isim yazmış.

Buna göre; Döşemealtı Belediyesi için mevcut başkan Turgay Genç, İbradı Belediyesi için mevcut başkan Serkan Kuçukkuru, Kepez Belediyesi için Garip Erdoğan önerilirken, diğer başkan aday adayları Önder Kurnaz ve Devrim İşbilen’in ise meclis üyesi olarak değerlendirilmesi önerilmiş.

Aksu Belediyesi için İsa Yıldırım ismi önerilirken, İYİ Parti’nin de aynı ismi aday göstermek istediği vurgulanmış.

Finike Belediyesi için Mustafa Geyikçi, Kaş Belediyesi için Yusuf Ulaş Akçay, Akseki Belediyesi için Erdoğan Erdoğan, Kumluca Belediyesi için Mustafa Köleoğlu önerilmiş, ancak Kumlucalı olan Milletvekili Aydın Özer’in de İsa Güzel ismini önerdiği, onun için İYİ Parti’nin son aşamaya gelmesinin beklenmesi de vurgulanmış.  

Korkuteli Belediyesi için Süleyman Memoğlu, Alanya, Serik, Gündoğmuş, Demre, Elmalı belediyeleri için İYİ parti ile yapılacak olan ittifakın beklenmesi gerektiğinin altı çizilmiş. 

Gazipaşa belediye Başkan adayı için ise eğilim yoklaması yapılması önerilmiş.

Heyet’in hazırladığı söylenen ama sahte olduğu da iddia edilen bu rapor doğrultusunda bugün PM bir değerlendirme yapar mı yapmaz mı bilemiyorum. Çünkü raporda ismi geçen ilçe belediye başkan aday isimleri hem doğru hem de aday gösterilebilecek isimler.