Reklam
Reklam

Türel: Sahili kuyumcu edası gibi işledik

Yapılan işletme ihalesinde kamuoyuna “adrese teslim ihale” olarak gündeme gelen Konyaaltı Sahili ile ilgili açıklama yapan Başkan türel, ihale şartnamesine uyan Antalya’da 15 firma olduğunu ve sahili de kuyumcu gibi işlediklerini söyledi.

Türel: Sahili kuyumcu edası gibi işledik

Yapılan işletme ihalesinde kamuoyuna “adrese teslim ihale” olarak gündeme gelen Konyaaltı Sahili ile ilgili açıklama yapan Başkan türel, ihale şartnamesine uyan Antalya’da 15 firma olduğunu ve sahili de kuyumcu gibi işlediklerini söyledi.

Türel: Sahili kuyumcu edası gibi işledik
10 Nisan 2018 - 11:45

ŞARTNAMEYE UYGUN FİRMA VAR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısında, gündem dışı konuşmalarında Konyaaltı Sahili’nin işletme ihalesi tartışmalara neden oldu. CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol’ün ihale şartnamesinde yer alan en az 1500 yatak kapasitesi ve 10 yıllık A Grubu Seyahat Acentesi belgesi olmasının rekabet ortamını oluşturmadığı yönünde ve adrese teslim ihale gibi algılanmasını gündeme getirdi.  Bu eleştiriye yanıt veren Başkan Türel, ihale şartnamesine Antalya’da en az 15, Türkiye genelinde 50 ile 150 arasında firma bulunduğunu belirterek, Antalya’nın ve dünyanın gözde sahilinin işletme ihalesine katılmayan firmalara tepki gösterilmesi gerektiğini söyledi.

SAHİL KRİMİNAL MERKEZİ GİBİYDİ

Konyaaltı Sahili Projesi’nin Mimarlar Odası ile yaptıkları yarışma projesi ile belirlendiğini hatırlatan Başkan Türel, projenin aynen uygulandığını söyledi. Sahil projesini yap-işlet-devret modeli ile çıktıkları ihaleye katılımcı olmadığının altını çizen Başkan Türel, “Katılım olmayınca ‘iş başa düştü’ dedik ve işe koyulduk. Sahilin birkaç yıl öncesine baktığınız zaman nasıl bir durumda olduğunu biliyoruz. Kriminal Merkezi, uyuşturucu merkezi gibiydi. Kadın cinayeti başta olmak üzere insanlar birbirini öldürüyordu. Takdir ederseniz ki burada işletmeleri herkesi emanet edemezsiniz. Biz kuyumcu hassasiyeti derken bunu kastediyoruz” dedi.

İHALE ADRESE TESLİM DEĞİL

CHP Grup Sözcüsü Çevikol’ün ‘adrese teslim’ anlamında ‘böyle olduğunu düşünüyorum’ dediğini de hatırlatan Başkan Türel, “Siz bir avukatsınız, şartnamede ki maddeleri okusaydınız böyle olmadığını anlardınız. Sahili bir turizm işletmesi gibi işletilmesini düşündük. Onun için buranın turizm mantığı ile işletilmesi kaçınılmazdı. Özellikle 1500 yatak en az olmak kaydığı ile 5 yıldızlı bakanlıktan belge ve A Grubu Seyahat Acentesi şartı aradık. Bunu iki ortak olarak değil, bir firmada olmasını istedik. Eğer ortaklı gelinecek se en az yüzde 51 olması gerektiğini koyduk” diye konuştu. Konyaaltı Sahili’nin sadece adli vakaların değil, geçmişte yaşadığımız başka talihsiz olaylarında olduğu bir merkezimiz konumunda olduğuna da değinen Başkan Türel, “Onun için sahil işletmesini herkese teslim edemezdik. İhalede rekabet oluştu. Türkiye’ye ya da sadece Antalya ya ait şartlar değildi. Ben turizmcilerle görüştüm. Sadece Antalya’da 15 firma var. Türkiye de 50 ile 150 firma var. Türkiye de 150 firma varken nasıl sadece ‘şartname 1 firmayı gösteriyor’ nasıl denilebiliyor. Biraz ayıp olacak ama “biraz da öğren de gel” demek geliyor insanın içinden” dedi.

TURİZMCİLERİ ZİYARET ETTİM

“Yapılan eleştiriler arasında söylenenlerin arasında benim de faydalanabileceğim ifade olsa” diye konuşmasını sürdüren Başkan Menderes Türel, Konyaaltı Sahili’nin işletme ihalesinden bir hafta önce 7 ayrı firmanın bedeli karşılığı şartname aldığını da vurguladı. İhaleye birden çok firmanın katılmasını kendisinin de çok arzu ettiğini belirten Başkan Türel, “Biz yap-işlet-devret modeli ile sahilin düzenlemesini yapmak isterken, Konyaaltı Belediyesi’nin ve başkan Muhittin Böcek’in geçmişte yaptığını örnek göstermiştik. Dolayısı ile geçmişte sizin (CHP’li belediyeler) yap-işlet-modeli ile ilgili sahil ihalesine kaç kişi katıldı?. Son dönem Baki Grubu devlete 62 bin lira ödeme yapmış. Biz yıllık 8,5 milyon lira kira” bedeli ile ihale ettik” diye konuştu.

KONYAALTI BELEDİYESİ ÖRNEĞİ

Başkan Böcek ise kendi döneminde yaptıkları ihaleye 9 firmanın katıldığını bildirdi. CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol ise geçmişte Konyaaltı Sahili işletmesinin yap-işlet-devret modeli ile yapıldığı için kira gelirinin son dönemde 62 bin lira olmasının doğal olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı Sahili Projesi’nin alt ve üst yapıların belediye tarafından yapıldığını, ihalenin ise sadece işletme ihalesi olduğunu hatırlattı. Sahile ulaşım konusu ve otopark konusunda sorulan sorulara da yanıt veren Başkan Türel, Varyantın oradan Beach Park içinden sahil yolu üzerinden limana kadar tek gidiş ve tek geliş olmak üzere araçların gezinti amaçlı trafiğe açık olacağını söyledi. Başkan Türel, otopark konusunda yeterli otopark olduğunu da sözlerine ekledi.