Reklam
Reklam

SELÇUKLU SİKKELERİ ZİYARETÇİ BEKLİYOR

Antalya'nın fethinin 813'üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Selçuklu Sikkeleri ve Mühürleri Sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

SELÇUKLU SİKKELERİ ZİYARETÇİ BEKLİYOR

Antalya'nın fethinin 813'üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Selçuklu Sikkeleri ve Mühürleri Sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

SELÇUKLU SİKKELERİ ZİYARETÇİ BEKLİYOR
24 Şubat 2020 - 08:52

Antalya'nın fethinin 813'üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Selçuklu Sikkeleri ve Mühürleri Sergisinin açılışı Antalya Müzesinde gerçekleştirildi. Açılışta Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve sergi sahibi Koleksiyoner Bahadır Kalaycı yer aldı. Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Karaloğlu, "Geçen sene bu salonda sergi açmıştık, bu sene rakam 1207 oldu, seneye hedef 1923 olsun inşallah" mesajını verdi.
 
SELÇUKLU SİKKE KOLEKSİYONU
Tarihi belgelerin en kalıcılarının taşa ve metale işlenenler olduğunu dile getiren Karaloğlu, "Taşlara işlenmiş olan tarihi yazılar bugün en önemli belgelerimizdendir. Elimizdeki bütün Selçuklu eserleri kaybolsa, bu koleksiyon üzerinden Selçuklu tarihi yeniden yazılabilir. Bu sadece sikke biriktirmek değil, o kadar önemli bir iş. Bunlar kolay işler değil, Bahadır beyin yeni koleksiyonla yanma geldiğindeki heyecanını bir görseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Zaten bu heyecan ve vefa duygusu olmasa, milletine ve kültürüne bağlılık olmasa bu iş olmaz. Şu anda Türkiye ve dünyadaki en zengin en kaliteli Anadolu Selçuklu Sikke koleksiyonu Antalya'da" dedi
 
HİÇBİR ŞEYİN ALTERNATİFİ DEĞİL
Antalya'nın fethinin 813'üncü yıl dönümü kutlamaları yapıldığını hatırlatan Karaloğlu, bu yıl mottonun "813 yıldır Akdeniz evimiz" olduğunu söyledi. AKM'de Antalya'nın Tarihi Sakinleri adında bir sergi daha açıldığını dile getiren Karaloğlu, "Antalya'da doğusundan batısına, kuzeyinden güneyin bu topraklardaki Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin fotoğraflarından oluşan çok muhteşem bir sergiyle karşılaşacaksınız. Sanırsınız ki biz köksüz her rüzgarın önünde savrulacak gibi bir milletiz. Bizim sadece devletlerimizin ismi değişiyor. 813 yıldır Antalya bizim evimiz, Akdeniz bizim evimiz. Antalya'nın fethini kutlamak bu manada çok önemlidir. Antalya'nın fethini kutlamak hiçbir şeyin alternatifi değildir. Bunu konuşanlar lütfen biraz tarihinize, medeniyetinize ve aynaya bakın. Bu sergi, burada sergilenen sikkeler çok kıymetli. İnsanımız gelsin burada tarihini öğrensin" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum