PATRONLAR MEMNUN DEĞİL

İş dünyasının Antalya’daki patronları; OSB Başkanı Bahar, ATSO Başkanı Çetin ve ATB Başkanı Çandır, Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Destek Paketini değerlendirdi. İş dünyasının buluştuğu ortak nokta ise destek paketinin eksik yönlerinin olduğu ve genişletilmesi gerektiği yönünde oldu

PATRONLAR MEMNUN DEĞİL

İş dünyasının Antalya’daki patronları; OSB Başkanı Bahar, ATSO Başkanı Çetin ve ATB Başkanı Çandır, Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Destek Paketini değerlendirdi. İş dünyasının buluştuğu ortak nokta ise destek paketinin eksik yönlerinin olduğu ve genişletilmesi gerektiği yönünde oldu

PATRONLAR MEMNUN DEĞİL
20 Mart 2020 - 08:08

Bütün dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü Türkiye’yi de etkiledi. Alınan tedbirler kapsamında iş dünyasının en az oranda etkilenmesi adına Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün 100 milyar TL’lik ekonomik destek paketini açıkladı. Antalya’nın iş dünyasının patronları da Hürses’e ekonomik destek paketini değerlendirdi. Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin ve Antalya Ticaret Odası (ATB) Başkanı Ali Çandır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Koronovirüs Ekonomik Destek Paketi hakkında özel açıklamalarda bulundu.
DESTEK LİMİTİ GENİŞLETİLMELİ
Hürses’e özel açıklamalarda bulunan  OSB Başkanı Ali Bahar, “Açıklanan ekonomik destek paketi son derece önemli ancak bir takım eksik yönleri var. Ancak desteklerin genişletilerek devam edileceği yönünde söylemler olduğunu gördük.  Bu yüzden umutluyuz. En iyi destek paketinin çıkacağını ümit ediyoruz’’ dedi. KOBİ’lerin de bu paketten faydalanması gerektiğini belirten Bahar;  “2018 yılında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ)  limiti 40 milyon TL idi. Geçtiğimiz yıl bu limit 125 milyon TL’ye yükseltildi. Bu çok yüksek bir rakam. Dolayısıyla çoğu işletme KOBİ sıfatına sahip olamıyor. Hal böyle olunca alınan ekonomik tedbirlerden faydalanamıyorlar. KOBİ'lere destek vermek, yatırımlarının ve işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getirmek için kefalet sağlamak amacıyla hayata geçirilen Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği de aynı şekilde bu limite göre veriliyor. Yani bu işletmeler KGF’den de faydalanamıyor.  Bu durumu düzeltmeleri gerekiyor. Bu ufak rötuşlarda yapılırsa daha kusursuz bir destek sağlanmış olacak.’ diye konuştu.
ÖNLEMLER GÜNCELLENMELİ
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ise açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı’nın sektörlerin taleplerinin bir kısmına cevap verdiğini, ancak önlemlerin her gün değişen koşullar da dikkate alınarak güncellenmesi gerektiğini kaydetti. Çetin, Öncelikle şu hususu vurgulayarak başlamak istiyorum. ATSO olarak sektörlerimiz adına dile getirdiğimiz talepler, öncelikle çalışanlarımızın ve küçük işletmelerin korunmasına dönük önlemlere yöneliktir. Şu anda bizim için en önemli husus işletmelerimizin kapanmaması, çalışanlarımızın işsiz, işsiz kalan insanların aç kalmamasıdır” dedi. Çetin ayrıca, “ Şu anda bazı gıda üreticileri ve ilaç üreticileri dışında bütün sektörlerde ciddi bir talep ve üretim düşüşü yaşanmaktadır. Sert üretim düşüşü, özellikle korona virüs sorunu devam ederse, bir süre sonra işten çıkarmalara yol açabilir.
Dolayısıyla bütün sektörlere dönük önlemler özellikle istihdamın korunması, yoğun işsizliğin önlenmesi için gereklidir” ifadelerini kullandı.
TÜM SEKTÖRLER FAYDALANMALI
Alınan ekonomik tedbirler hakkında Hürses Gazetesi’ne açıklamalar yapan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ise kararların tüm sektörleri kapsaması gerektiğini belirtti. Virüsten bütün sektörlerin etkilendiğini ifade eden Çandır; ‘ Elbette böyle bir dönemde bu karaların alınıp uygulamaya konması oldukça önemli ve gerekliydi. Bu konuda beklentimiz vardı. Devletimiz bu kararları aldı. Ancak, KOBİ’ler, tarım sektörü ve lojistik sektörü gibi başlıca pazarlar bu paketin dışında kaldı.  İç piyasada bu kadar önemli yeri olan bu sektörlerin de unutulmaması gerekir. ‘ şeklinde konuştu.
LOJİSTİK DESTEĞİ GEREKLİ
Tırlar ile yurtdışına giden ürünler var. Sınır kapılarının kapalı oluğunu biliyoruz. Giden şoförlerimiz için de karantinada kalma durumu söz konusu olabiliyor. Kargo uçakları gibi bazı ek desteklerle ithalat ve ihracattaki bu sert düşüşü az da olsa yumuşatabiliriz’ dedi.
VATANDAŞI DA KAPSAMALI
Yaşanan bu küresel krizden ülkemizin de ciddi şekilde etkileneceğini dile getiren Çandır; ‘ Sadece sanayiciler ve yüksek gelirli insanlar değil, işsiz kalabilecek durumda olan ya da parasını alamayacak olan vatandaşlarımızın da bu paketten faydalanması gerekir. Devlet herkese destek olmalı özellikle de düşük gelirli vatandaşımıza” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum