Reklam
Reklam

INTERFRESH için geri sayım

Sera üretiminde dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada yer alan Antalya, Türkiye'nin ihracat projesi olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı ile yaş meyve sebze sektöründe dünyanın buluşma noktası olacak. Fuar 16 Ekim'de açılacak

INTERFRESH için geri sayım

Sera üretiminde dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada yer alan Antalya, Türkiye'nin ihracat projesi olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı ile yaş meyve sebze sektöründe dünyanın buluşma noktası olacak. Fuar 16 Ekim'de açılacak

INTERFRESH için geri sayım
24 Ağustos 2019 - 06:00

Antexpo A.Ş tarafından 16-19 Ekim tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı'nın bölge tanıtımı Batı Akdeniz İhracatçı Birliği'nde(BAİB) gerçekleştirildi. Antalya Valiliği, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ve çeşitli kurumların desteğiyle gerçekleştirilecek olan fuar, Türkiye ve dünyanın tarım üreticileri ve tedarikçilerini buluşturmaya hazırlanıyor. Geçen yıl 26 ülkeden 1831 uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan fuar kapsamında, bu yıl yine dünya genelinden çok sayıda katılımcının takip edeceği forumlar, konferanslar, paneller düzenlenecek. Toplantıya BAİB Başkanı Hakkı Bahar, AntExpo A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora ve AntExpo A.Ş Genel Müdürü Murat katıldı.
 
RUSYA İLE İLİŞKİLER DÜZELDİ

Fuarların sektörlerdeki yenilikler, inovasyon yeni buluşların sergilendiği organizasyonlar olduğunu ifade eden BAİB Başkanı Hakkı Bahar, Türk tarım sanayinin de dünyadaki gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Tarımda Türkiye'nin özellikle tohumculukta dünya çapında markalaşmış şirketlerin Antalya'da bulunduğunu söyleyen Bahar, “Türk tohum sanayi firmalarımız marka haline geldi. Rusya uçağının düşürülmesinden sonra tarım sektöründe özellikle yaş meyve sebze ihracatında sıkıntılar yaşandı. Ancak son yıllarda Rusya ile ilişkilerin düzeldi” dedi.
 
KİRAZ İHRACATI ARTIYOR

Rusya ile Türkiye arasında lojistik, yaş meyve sebze ihracatı ve diğer sorunların çözümü konusunda büyük bir toplantı düzenleyeceklerini belirten Hakkı Bahar, “Üretim kadar paketleme, ambalajlama ve lojistiğinde çok önemli. Çin'e yapılan yaş meyve sebze ihracatında THY önemli katkı sağlıyor. Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaş meyve sebze ihracatında karantina sorunlarını BAİB'in çalışmaları sonucunda aştık. Karantina yönetmeliği değişti. Böyle olunca kiraz ihracatı daha da artmaya başladı. Uçak kargo önemli hale geldi. THY kargo uçakları Çin'in en büyük bölgelerine, uzak doğu ülkelere ulaşıyor. Kirazda kg değeri de artıyor” diye konuştu.
 
FUARCILIKTA EKSİKLİKLERİMİZ VAR

Fuarların ihracatın artırılmasına ve katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik çalışmalar yapmasının da ülke ekonomisi için önemli olduğuna dikkat çeken Bahar, Interfresh Fuarına destek verdiklerini ifade etti. İzmir Fuar Alanının büyüklüğünü, Konya Organize Sanayi Bölgesinin faaliyet alanlarını beğendiğini ve kıskandığını dile getiren Bahar, “Antalya'da her şey var. Alt yapı sağlam. Konaklamada sorun yok, ulaşımda sorun yok. Dünyanın her yanına direkt uçuşlar yapılabiliniyor. Ancak fuarcılıkta eksikliklerimiz var. Uzun süreçli strateji belirlemeliyiz. Fuarlara kent sahip çıkmalı. Antalya'da neden İzmir fuar alanı gibi bir alan yok. Neyimiz eksik. Evet Antalya'da bu konuda bir şeyler eksik. üretim var, konaklama var ulaşım var. Tarihi kentlerimiz, doğa güzelliklerimiz var. Ama fuarcılıkta bir şeyler eksik kalıyor. Bu da strateji” şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE'NİN İHRACAT PROJESİDİR

Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı'nın sadece bir fuar ve ticaret yapılan bir organizasyon olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan AntExpo A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora, “Geçen yıl ilki yapılan fuara 26 ülkeden 1800'den fazla ziyaretçi, 500'ün üzerinde de alım heyeti katıldı. Bu fuar projemizi uzun soluklu strateji hazırlayarak gerçekleştirdik. Interfresh Türkiye'nin ihracat projesidir. Antalya tarım sektörünün öncü kentlerinden. Tohumculukta, sulama sistemlerinde, seracılıkta da çok öncü olan bir ilimiz. Yaş meyve sebze üretim ve ihracatında da lider. Antalya'dan 255 ülkeye direk uçuş yapılıyor. 4 saatlik uçuş mesafesinde ise Türkiye 2 milyar insana hitap ediyor. Sadece üretmek yeterli olmuyor. İhracat artırmamız gerekiyor. Yeni pazarlar bulmak lazım. Türkiye'nin ihracat projesi olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı ile Antalya'yı ve Türkiye'yi yaş meyve sebze sektöründe dünyanın buluşma noktası olacak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum