Reklam
Reklam

İnsanlığa ihanet ediyorlar

Antalya’da içme sularında arsenik maddesinin bulunduğunu iddia eden CHP Milletvekili Kara, iddiasını İl Sağlık Müdürlüğü ile bir kez daha yenileyerek, insanlığa ihanet edildiğini vurguladı

İnsanlığa ihanet ediyorlar

Antalya’da içme sularında arsenik maddesinin bulunduğunu iddia eden CHP Milletvekili Kara, iddiasını İl Sağlık Müdürlüğü ile bir kez daha yenileyerek, insanlığa ihanet edildiğini vurguladı

İnsanlığa ihanet ediyorlar
14 Nisan 2018 - 13:51

Antalya’da içme sularının arsenikli olduğunu iddia eden CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara, kendisinin “Turizme ihanet ettiğini” belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e düzenlediği basın toplantısı ile yanıt verdi. İl Sağlık Müdürlüğü raporları üzerine de konuşan Kara, Boğaçayı Projesi ile ilgili olarak da projenin çevreye vereceği zararları anlattı. Kara, daha önce Boğaçayı Projesi kapsamında yapılması düşünülen, ancak daha sonra Konyaaltı sahiline yapılması kararlaştırılan Yat Limanı Projesi'ni eleştirdi.

HALKTAN GİZLENİYOR

“Biz Büyükşehir Belediyesi’nden sulardaki arsenikle ilgili sonuçları sorduğumuzda yanıt veremediler” diye konuşan Kara, “Bizi farklı şekilde eleştiriyorlar. Bu eleştirilerden ve söylemlerinden benim anladığım, “Biz bunları açıklarsak turizme ve Antalya’ya ihanet etmiş oluruz” demek istiyor. Bir kere sizler insanlığa ihanet ediyorsunuz demek gerekiyor. Çünkü siz arsenik gibi, kolibasili gibi bir çok kanserojen içeren ve bir çok hastalığa davetiye çıkaran ve içme suyunda olmaması gereken maddeleri halktan gizleyerek, herkese içiriyorsanız bunun hangisinin ihanet olduğunu kamuoyuna bırakıyorum” şeklinde konuştu.

HALK YANILTILIYOR

Boğaçayı’nda  su kotunun deniz seviyesinin altına alınarak teknelerin içeri alınmasının istendiğini hatırlatan Kara, “Boğaçayı Antalyalıların içme ve kullanımı açısından en temiz su kaynağıdır. Bu projenin bu haliyle hayata geçirilmesi ile Antalyalıların temiz içme suyu kullanma hakları ellerinden alınacak ve halk arsenikli su kullanmaya mahkum edilecektir. Arsenikli su iddiamızı ASAT Genel Müdürlüğü geçen hafta tarafımı ihanetle suçlayarak reddeden bir açıklama yaptılar. Kendilerine bu hafta için içme ve kullanma sularından aldıkları numunelerin laboratuvar sonuçlarını açıklamaları için süre tanıdık. Ancak ASAT kendini ihaneti gizlemek istediği için verileri hala açıklamadı. O zaman ben de bu kürsüden İl sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı analiz sonuçlarını açıklayarak Büyükşehir Belediyesi’nin ve ASAT’ın Antalyalıları nasıl yanılttığını açıklayacağım” dedi.

ÜNİVERSİTE DERGİSİ

CHP’li Kara basın toplantısında, ASAT Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Havza Koruma Şube Müdürü Mehmet Ulusoy ile Süley man Kır’ın Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Dergisi’nde yayımlanan “Antalya ili (Türkiye) İçme Suyu kaynaklarında Arsenik (As) Konsantrasyonlarının Belirlenmesi” başlıklı çalışmayı hatırlatan Kara, 2013 ve 2014 tarihleri arasında Duraliler 1, Duraliler 2, Boğaçay, Yeniköy Depo ve Yeşilbayır Depo istasyonlarında aylık alınan su numunelerinde Arsenik konsantrasyonlarının belirlendiğini hatırlattı.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Aynı çalışmada Boğaçay su kaynakları ile ilgili çalışmada Haziran ayında 0,08 ug/1 ve Şubat ayında 0,97 ug/1 ile en düşük arsenik konsantrasyonunun olduğu makalede açıkça rapor edildiğini belirten Kara, İl Sağlık Müdürlüğü’nün 2017 yılı içerisinde Kaş, Kumluca, Manavgat, Korkuteli, Demre, Akseki, Elmalı, Gündoğmuş, Döşemealtı, Serik ve Kepez ilçelerinde aldığı su numunelerinde kaliform ve arsenik gibi maddelerin yüksek oranda tespit edildiğini de vurguladı. Kara, Konyaaltı Sahili’ne yapılacak olan marinanın da Konyaaltı Plajına vereceği zararların bilimsel raporlarda yer aldığını söyledi.