Reklam
Reklam

CHP’de eğilim şoku

CHP Muratpaşa ve Konyaaltı’nda 13 Ocak Pazar günü yapılması planlanan belediye meclis üyeliği adaylığı eğilim yoklaması Genel Merkez tarafından uygun görülmedi

CHP’de eğilim şoku

CHP Muratpaşa ve Konyaaltı’nda 13 Ocak Pazar günü yapılması planlanan belediye meclis üyeliği adaylığı eğilim yoklaması Genel Merkez tarafından uygun görülmedi

CHP’de eğilim şoku
07 Ocak 2019 - 10:40

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti’nin Millet İttifakı, 13 Ocak tarihinde Muratpaşa ve Konyaaltı’nda yapılacak olan fermuar usulü eğilim yoklamasında kriz yarattı.  İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın’ın Kepez ve Aksu ilçelerinin kendilerinin kırmızıçizgisi olduğunu ve bu ilçelerin İYİ Parti’ye bırakılması tartışma yaratmıştı. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul’da Kepez’in CHP’de olmasının şart olduğunu yoksa Büyükşehir Belediyesi’ni kazanamayacaklarını açıklamıştı. Kepez İlçesi üzerinden yapılan bu tartışmalar devam ederken, CHP Muratpaşa ve Konyaaltı İlçe Başkanlığı, 28 Aralık 2018 tarihinde Genel Merkeze yazı yazarak, kendi ilçelerinde belediye meclis üyeliği adaylığı için fermuar sistemi ile eğilim yoklaması yapmak için izin istediler.

UYGUN BULUNMADI

CHP Genel Merkezi ise bu talebi İYİ Parti ile yapılan ittifaktan dolayı kabul etmedi.  4 Ocak 2018 tarihinde Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek ile Genel Sekreter Mehmet Akif Hamzaçebi imzası ile CHP İl ve Muratpaşa ile Konyaaltı İlçe başkanlığına red talebini gönderdi. Yazıda; “İlgi yazınız ile Antalya ili Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde belediye meclis üyeliği adaylığı için eğilim yoklaması talep etmektesiniz. Antalya ili, ittifak görüşmelerin dahilinde olduğundan ve ittifak görüşmelerinin sürdüğü yerlerde eğilim yoklaması yapılması talebi uygun görülmemiştir. İşlemlerin buna göre yürütülmesi önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz” denildi.

GEREKÇE KEPEZ

CHP Muratpaşa ve Konyaaltı İlçelerinde meclis üyesi adaylığı için yapılması planlanan eğilim yoklaması talebinin Genel merkez tarafından uygun görülmemesi Antalya’da şok etkisi yaptı. Muratpaşa’da 89, Konyaaltı’nda da 52 olduğu bilinen belediye meclis üyesi aday adayları, eğilim yoklaması için özel çalışmalar yaptırmış broşürler bastırmıştı.  Genel Merkez kulislerinde, eğilim yoklamasının uygun görülmemesinin gerekçesi olarak İYİ Parti’nin Kepez ilçesini CHP’ye bırakmasına karşılık başta Kepez olmak üzere Muratpaşa ve Konyaaltı İlçelerinde belediye meclis üyesi aday sayısının fazla istemesi olarak yorumlandı.

KUMBUL ISRARLI

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Genel Merkez’in uygun görmediği eğilim yoklaması ile ilgili olarak daha önce Genel Başkan yardımcı Oğuz Kaan Salıcı ile görüştüğünü belirterek, “Antalya’da 2014 yerel seçim öncesi de fermuar sistemi ile hem Muratpaşa’da hem de Konyaaltı’nda belediye meclis adaylığı için eğilim yoklaması yaptığımızı söyledim. Kontenjanında ittifak konusunda yeterli olacağını, kendimin kontenjanından vazgeçebileceğimi, gerekirse belediye başkan adaylarıyla da görüşebileceğimi vurguladım” dedi. Pazartesi (bugün) yapılacak olan MYK için Ankara’da olacağını da hatırlatarak, “Ankara’ya giderek eğilim yoklamasının yapılması ısrarımı kullanacağım” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum